به گزارش پایروس، سوئد در ماه مه ۲۰۲۲ با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین درخواست پیوستن به ناتو را ارائه کرد، اما به دلیل اختلافات مداوم با دو کشور ترکیه و مجارستان، با مخالفت آنها مواجه شد. برای پذیرش عضو جدید در ناتو، همه اعضا باید آن را تایید کنند.

ویکتور اوربان در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: همین حالا با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو تلفنی گفت‌وگو داشتم. من مجددا تاکید کردم که دولت مجارستان از عضویت سوئد در ناتو حمایت می‌کند. من همچنین تاکید کردم که ما همچنان از مجلس ملی مجارستان می‌خواهیم که به الحاق سوئد رای مثبت دهد و در اولین فرصت ممکن به تصویب نهایی برسد.

دولت بوداپست، استکهلم را به بیان آنچه «دروغ‌های آشکار» درباره دموکراسی مجارستان به‌عنوان بخشی از مناقشه جاری در اتحادیه اروپا می‌نامد، متهم می‌کند. تا روز چهارشنبه، پارلمان مجارستان رای‌گیری تصویب عضویت سوئد را در دستورکار خود قرار نداده بود.

این در حالیست که قانونگذاران ترکیه روز سه‌شنبه به عضویت سوئد رای مثبت دادند و لایحه تاییدشده را برای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه فرستادند. آنکارا بر سر حقوق بشر، تروریسم و تجارت تسلیحات با استکهلم اختلافات جدی دارد که در برنامه‌های ناتو برای پذیرش عضویت سوئد و فنلاند در این نهاد مسیر ناهمواری ایجاد کرد. طرفین بعد از عقد توافقی، قول دادند به برخی از این مسائل رسیدگی کنند.

به گزارش راشاتودی، دو کشور اسکاندیناویایی سوئد و فنلاند پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، سیاست دیرینه بی‌طرفی خود را کنار گذاشتند و این جنگ را به‌عنوان تهدیدی برای امنیت خود در نظر گرفتند. هنگامی که فنلاند رسما در آوریل ۲۰۲۳ به این بلوک پیوست، ناتو طول مرز خود با روسیه را در واقع دو برابر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *