به گفته رئیس تسلا، مالیات بر خودروهای برقی چینی بازار خودرو را مخدوش می کند!

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، تعرفه‌های جدید اعلام‌شده دولت آمریکا بر خودروهای الکتریکی وارداتی از چین را محکوم کرد و آن را «خوب» ندانست.

واشنگتن در اوایل این ماه تعرفه های شدیدی را بر کالاهای چینی وضع کرد و تعرفه خودروهای الکتریکی را چهار برابر کرد و به بیش از 100 درصد رساند. به گفته مقامات، اقدامات جدید بر 18 میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی تأثیر می گذارد.

به گزارش رویترز، ماسک روز پنجشنبه در کنفرانس فناوری Viva در پاریس اظهار داشت: چیزهایی که مانع از آزادی مبادلات می شوند یا بازار را مخدوش می کنند، خوب نیستند.

او گفت: «نه تسلا و نه من این تعرفه‌ها را درخواست نکردیم، در واقع وقتی اعلام شد، شگفت‌زده شدم.» وی افزود: تسلا بدون تعرفه و پشتیبانی متواضعانه در بازار چین به خوبی رقابت می‌کند.

 

اظهارات ماسک به عنوان یک چرخش از موضع قبلی او در مورد موانع تجاری ایالات متحده با چین است.

رئیس تسلا در ژانویه گفت که تعرفه های تجاری لازم است وگرنه چین “بیشتر شرکت های خودروسازی دیگر را در جهان نابود خواهد کرد.”

اگرچه عملکرد تسلا تحت تأثیر رقابت تولیدکنندگان چینی قرار گرفته است، ماه گذشته تسلا جایگاه خود را به عنوان بزرگترین تولید کننده خودروهای الکتریکی در جهان از رقیب خود BYD بر اساس فروش سه ماهه اول پس گرفت.

مقامات آمریکایی بارها چین را به عنوان رقیب اصلی آمریکا معرفی کرده اند و در عین حال محدودیت های اقتصادی علیه این کشور را تشدید کرده اند. تعرفه‌ها بر کالاهای چینی در دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که اولین رگبار را در یک جنگ تجاری دوجانبه که در سال 2018 آغاز شد، به‌طور قابل توجهی افزایش یافت. رویکرد خصمانه مشابهی در زمان جانشین او، جو بایدن، که چندین سیاست را دنبال کرده بود، ادامه یافت.

پکن هشدار داده است که چنین اقداماتی اصول رقابت منصفانه را نقض می کند و به ثبات تجارت جهانی آسیب می رساند.

یک گروه تجاری چینی گفت که پکن در حال بررسی افزایش تعرفه‌ها بر برخی واردات خودرو برای مقابله با اقدامات تجاری ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه خودروهای الکتریکی ساخت چین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *