کمک تسلیحاتی اتحادیه اروپا به اوکراین به تاخیر افتاد

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از روزنامه دیلی‌تلگراف، پاریس به دنبال ایجاد تضمینی درخصوص یک قرارداد ۲ میلیارد یورویی برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که بدین ترتیب خرید مشترک مهمات برای کی‌یف فقط شامل گلوله‌های تولید شده توسط این کشورهای عضو خواهد بود.

این روزنامه افزود، نمایندگان فرانسوی این درخواست را در حین گفت‌وگوها درباره برنامه اتحادیه اروپا نسبت به ارسال یک میلیون گلوله‌ توپخانه‌ای ۱۵۵ میلی‌متری مطرح کردند.

براساس این برنامه، بروکسل به کشورهای اتحادیه اروپا مشوق‌های نقدی می‌دهد تا در نتیجه این کشورها بتوانند با هماهنگی‌های خود ،تولیدکنندگان را برای افزایش تولید تسلیحات تشویق کنند.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا به دیلی‌تلگراف گفت: بسیاری از کشورهای این اتحادیه با فرانسه مخالف هستند و بر این باورند که ارسال تسلیحات به اوکراین از سوی کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا می‌تواند “موثر و کارآمد” باشد.

وی افزود: اگر بخواهیم اقدامی را فورا انجام بدهیم که ضروری هم است، اجازه ورود شرکت‌های غیرعضو اتحادیه اروپا به برنامه این اتحادیه بسیار مهم است.

این دیپلمات تاکید کرد که پاریس صراحتا طرفدار این موضوع است که مخارج اتحادیه اروپا برای حمایت از اوکراین از سوی کشورهای عضو همین اتحادیه تامین شود.

چندی پیش هم روزنامه پولیتیکو گزارش داد، گروهی تحت رهبری فرانسه در پارلمان اروپا بر ادامه طرح بروکسل مبنی بر “خریدهای دفاعی مشترک صرفا در میان کشورهای اتحادیه اروپا” پافشاری می‌کند.

طرح کنونی بروکسل در حال حاضر ادعا دارد که مشارکت طرف‌های غیرعضو در اتحادیه اروپا در خرید تسلیحات برای اوکراین با امنیت و منافع دفاعی این اتحادیه و اعضای آن مغایرت ندارد اما فرانسه با چنین طرحی مخالفت می‌کند و بر ادامه طرح بروکسل مبنی بر “خریدهای دفاعی مشترک در داخل مرزها و کشورهای اتحادیه اروپا” اصرار می‌ورزد.

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین (۲۴ فوریه ۲۰۲۲)، غرب کمک‌های مالی و تجهیزات نظامی گسترده‌ای را به اوکراین ارسال کرده است. در این میان، آمریکا با ارسال بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار کمک از بزرگترین حامیان کی‌یف محسوب می‌شود. روسیه هم بارها از غرب خواسته است تا “پمپاژ” تسلیحات به اوکراین را متوقف کند و اعلام کرده که ادامه چنین روندی درگیری‌ها و خصومت‌ها را میان روسیه و اوکراین طولانی‌تر می‌کند.

تبلیغات