کشف یک داروی جدید برای درمان بیماری آلزایمر

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از بهداشت‌نیوز، «داروی جدید آلزایمر با نام تجاری«Leqembi» که توسط شرکت بیوتکنولوژی«بیوژن» مستقر در کمبریج و شرکت داروسازی ژاپنی «ایزای» توسعه یافته، آخرین درمان امیدوارکننده برای این بیماری ناتوان کننده است. سازمان غذا و داروی آمریکا تایید سریع این دارو را صادر کرد، به این معنی که شرکت ها باید مطالعات بعدی بیشتری را در مورد آن انجام دهند.

دو شرکت توسعه‌دهنده این دارو در ماه نوامبر، نتایج طولانی‌مدت‌ مطالعه‌ای را منتشر کردند که نشان می‌داد این دارو به کاهش ۲۷ درصدی نرخ زوال شناختی در بیماران آلزایمر در طول ۱۸ ماه کمک کرده است. این دارو برای درمان افراد در مراحل اولیه بیماری در نظر گرفته شده است. عوارض جانبی در کارآزمایی‌ها شامل تورم مغز در حدود ۱۳درصد از بیماران و واکنش‌های محل تزریق بود.

داروی Leqembi قیمتی در حدود ۲۶ هزار و ۵۰۰ دلار در سال دارد. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که این دارو می‌تواند برای بیوژن و ایزای پولساز باشد. آن‌ها پیش از این گفته بودند که این دارو می‌تواند سه سال پس از راه‌اندازی، تقریباً ۱۱درصد از بازار بیماری آلزایمر را در اختیار بگیرد، که تنها ۴.۳ میلیارد دلار فروش در ایالات متحده را به همراه خواهد داشت. Capital Markets پیش‌بینی کرد که این دارو در سطح جهانی، می تواند سالانه ۸ میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

تجمع بتا آمیلوئید (پروتئین‌هایی که به آنها توده‌های Aβ نیز می‌گویند) در مغز می‌تواند باعث بیماری آلزایمر شود. این توده‌ها در مغز جمع شده و تصور می‌شود که در نهایت سلول‌های مغز را از بین می‌برند و منجر به پیشرفت بیماری می‌شوند.

برخی از شرکت‌های بیوتکنولوژی مانند Lexeo Therapeutics و Shape Therapeutics به طور کامل از فرضیه بتا آمیلوئید دور شده‌اند و در عوض در حال توسعه ژن درمانی برای درمان آلزایمر هستند. تایید موفقیت آمیز بیوژن و ایزای ممکن است شکاکان را متقاعد کند که فرضیه بتا آمیلوئید هنوز هم جای بررسی دارد.

پیش از این، داروی آلزایمر دیگری با نام Aduhelm، که توسط بیوژن و ایزای  ساخته شد و در سال ۲۰۲۱ تأییدیه گرفت، حتی پس از تأیید نتوانست حمایت مراکز خدمات مدیکر و مدیکید (مراکز خدمات بیمه پزشکی سالمندان و بهداشت مستمندان) را جلب کند. در نتیجه، از نظر تجاری شکست خورد.»

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی