چین نشستی با حضور ایران و کشورهای عربی خلیج فارس برگزار می‌کند

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از تسنیم، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه گزارش داد زمانیکه سران عربی در نشست منطقه‌ای در دسامبر گذشته در ریاض با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین دیدار کردند، رهبر چین یک ایده بی سابقه را مطرح کرد.

به گفته این منابع آگاه، این ایده یک گردهمایی سطح بالا با حضور مقام‌های ایرانی و پادشاهی‌‌های خلیج فارس در پکن در سال ۲۰۲۳ است.

این افراد همچنین بیان کردند که نشست گسترده‌تر بین ایران و شش کشور شورای همکاری خلیج فارس که پیشتر گزارش نشده بود، در مسیر انجام برای اواخر امسال است.

منابع آگاه به این روزنامه آمریکایی گفتند: چند روز پس از نشست ریاض مقام‌های چینی طرح‌های خود را با ایران به اشتراک گذاشتند. ایران اعلام کرد اگر چین لحن استفاده شده در بیانیه را تلطیف کند، به سمت مذاکرات با ریاض به وساطت پکن حرکت می‌کند.

وال استریت ژورنال در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به سفر علی باقری معاون وزارت امور خارجه ایران به چین اشاره کرد: مقام‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس در مورد این سفر گفتند که باقری درخواست کرده چین یک نقش بزرگتر در مذاکرات هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی ایفا کند، سرمایه گذاری‌های بیشتر انجام دهد و از واحد پولی ایران حمایت کند.

این روزنامه در مورد محتوای توافق بین ایران و عربستان اضافه کرد: وزیران خارجه ایران و سعودی قرار است برای تحکیم توافق دیدار کنند. به گفته منابع آگاه، نشست شورای همکاری خلیج فارس با ایران در چین چند وقت بعد از آن برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی