به گزارش پایگاه خبری پایروس؛ بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در همایش تولید ملی افتخار ملی در اتاق بازرگانی ایران اظهارداشت: اقتصاد و شاخه های تولیدی متنوع از میزیت های اقتصاد کشور به حساب می آید.

وی افزود: ایران در مدت 5 سال14محصول صادراتی جدید تولید و صادر کرده است که این امر وضعیت شاخص پیچیدگی اقتصاد ایران را نسبت به یک دهه قبل 11 درصد رشد داده و تاب آوری اقتصادی را بالا برده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گران شدن محصولات مشابه خارجی، فرصت در اختیار تولید کنندگان داخلی قرار داد و سهم تولید واخلی افزایش یافت؛ به طوری که در فاصله سال های 96 تا 1401 به طور مثال تولید یخچال فیریزر2 برابر، ظرف شویی 3 برابر افزایش یافت و تولید وصادرات پوشاک افزایش و واردات کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: درباره مشکل تامین نیاز های مالی دولت باید اشاره کرد با توجه به سهم بالای وابستگی فروش نفت در اقتصاد ایران باید اشاره داشت نوسانات جهانی بر پایداری منابع ما اثر می گذارد و به اقتصاد و بخش تولید شوک وارد میکند.

وی اضافه کرد : البته در بودجه سال 1402 وابستگی دولت به نفت  به 24 درصد کاهش یافته  است.

وی اظهارداشت: در سال های اخیر ظرفیت اقتصاد دانش بنیان در حال افزایش است و جایگاه خود را در اقتصاد کشور باز می کنند.

نگاهداری گفت: با وجود اینکه مجلس و دولت با قوانین و مقررات مرتبط با تسهیل فضای کسب و کار را وضع میکنند اما در واقعیت بهبود فضای کسب و کار تابع اقدامات اساسی تری است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در اقتصاد کشور کاهش یافته و حتی هزینه استهلاک را نیز در سال های گذشته جبران نمی‌کند؛ گفت: البته بعد از کرونا و در دو سال گذشته بخش صنعت رشد داشته و ظرفیت هایرکه خالی شده بود پرکرده است اما برای تداوم آن نیازمد جذب سرمایه‌گذاری هستیم.

* لزوم تنوع بخشی مالیاتی برای سال آینده

وی با بیان اینکه اتکا به بحث مالیات بدون تنوع بخشی به پایه های مالیاتی صورت بگیرد و نباید صرفا نرخ های مالیاتی افزایش یابد اظهارداشت: در بودجه سال آینده درحوزه حقوق ها نیز افزایش نرخ به صورت پلانکی اعمال شده است و مالیات بر ارزش افزوده نیز تغییر کرده است که حاصل آن فشار به واحد های تولیدی است؛ که نیازمند اصلاح است و باید به سمت تنوع بخشی مالیاتی برویم.

وی گفت: افزایش مالیات برای تامین دولت نباید نقش مخربی در انگیزه تولید گان داشته باشد.

نگاهداری تصریح کرد: تغییرات مکرر قوانین بی ثباتی را برای تولید و کار آفرینی ایجاد میکند و حتی منجر میشود برخی فعالین اقتصادی از کشور مهاجرت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *