دو ماه تا اتصال سامانه گمرک به سامانه تجارت

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره راه‌اندازی سامانه جامع انبارها اظهار داشت: سامانه جامع انبارها طبق مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز طراحی، راه‌اندازی و به‌کارگیری شده است.

وی ‌ادامه داد: بر اساس الزامات پیش‌بینی شده در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اطلاعات ورودی و خروجی انبارها و مراکز نگهداری کالا در سامانه ثبت می‌شود؛ به عبارتی سامانه انبارها نرم‌افزاری است که در خصوص کالاهای مختلف اطلاعات ورودی و خروجی کلیه مراکز نگهداری کالا در کشور در آن ثبت شده و مورد رصد قرار می‌گیرد.

* نقش سامانه جامع انبارها در جلوگیری از احتکار

پرهام‌فر با اشاره به نقش مؤثر اطلاعات ثبت شده از مراکز نگهداری کالا در جلوگیری از احتکار بیان کرد: مطابق اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع انبارها موجودی کالاها در مراکز نگهداری کشور جهت تأمین‌کردن کالا هنگام نیاز را نشان می‌دهد.

* عدم ثبت کالا در سامانه جامع انبارها چه پیامدی دارد؟

مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره ضمانت اجرایی عدم ثبت کالاها در سامانه جامع انبارها عنوان کرد: چنانچه کالایی در انباری پیدا شود که در سامانه جامع انبارها ثبت نشده باشد بر اساس مصادیق و موارد آن مشمول ماده ۶ مکرر و تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با آنها برخورد صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع انبارها، مبنای کشف تخلفات صورت‌گرفته است، تصریح کرد: سامانه در جهت شناسایی تخلفاتی نظیر بهره‌برداری و نگهداری کالای غیرمجاز در حال استفاده است.

* عدم ثبت انبار در سامانه یعنی فرار از اجرای قانون نه جهل به آن

به گفته پرهام‌فر در حال حاضر همه تجار، کسبه، کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی و بازرگانان واردکننده کالا ضمن آشنایی کامل با سامانه انبارها، انبارهای خود را نیز در این سامانه ثبت کرده‌اند، به عبارتی در حال حاضر همه تولیدکنندگان و فعالان تجاری نسبت به این قانون اطلاعات دارند؛ بنابراین چنانچه فردی انبار خود را در سامانه ثبت نکرده باشد به دلیل نا آگاهی وی نسبت به قوانین نیست؛ بلکه قصد آن فرار از اجرای آن است.

* تا ۲ ماه آینده سامانه جامع گمرک به سامانه جامع تجارت متصل می‌شود

وی در خصوص اتصال سامانه جامع گمرک به سامانه جامع تجارت عنوان کرد: تا حدود ۲ ماه آینده معماری کلان اتصال این دو سامانه اتفاق می‌افتد.

توزیع عمده کالا‌های قاچاق نشان‌دهنده این مسئله است که همچنان برخی از انبارهای موجود در کشور به سامانه جامع انبارها متصل نشده‌اند. مطابق با قانون می‌بایست تمامی انبار‌ها و بهره‌برداران آن‌ها در راستای تکمیل سامانه، انبارهای خود را در آن ثبت نمایند.

همچنین مطابق با تغییر در سازوکار انبارداری، ورود کالا به انبارها و مراکز نگهداری کالا و خروج کالا از آن‌ها بدون قبض و حواله انبار، موجب محکومیت نگهداری‍‌ کننده به جریمه نقدی به میزان ۱۰ میلیون تومان یا معادل یک‌چهارم ارزش کالای موضوع تخلف می‌شود، البته مشخص نیست تاکنون چند درصد از اطلاعات در سامانه انبارها تکمیل شده است؛ اما باتوجه‌به اظهارات مقامات مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این امر در حال پیگیری است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی