به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، عیسی زارع‌پور روز جمعه در جمع دانشجویان فعال فرهنگی، سیاسی و اجتماعی سراسر کشور در اردوگاه سیدالشهدای شهر آبعلی، ضمن تبیین دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه ICT با اشاره به پیگیری بیش از یک دهه مقام معظم رهبری برای تحقق شبکه ملی اطلاعات، با تشریح فرآیند اجرایی این شبکه، آن را پروژه‌ای کلیدی و مهم برای کشور عنوان کرد.

وی گفت: شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای امن، سریع و با کیفیت است که امکان ارائه خدمات متنوع را برای مردم دارد و یکی از اولویت‌های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

اجرای پروژه فیبرنوری در ۱۰۰ شهر به پایان رسید

وزیر ارتباطات با بیان اینکه پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها برای توسعه ارتباطات ثابت از یک سال و نیم پیش آغاز شده و در ۱۰۰ شهر به اتمام رسیده است، افزود: نسل پنجم تلفن همراه نیز در این بستر انجام می‌شود و بر همین بستر تا سرعت چند صد گیگابیت بر ثانیه امکان ارائه سرویس وجود دارد و اطمینان دارم تا دهه‌های آینده، توسعه ارتباطات در شهرهای کشور را بیمه می‌کند.

زارع‌پور با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۶ میلیون پوشش فیبرنوری در کل کشور ایجاد شده است، گفت: بر اساس برنامه هفتم توسعه ۲۰ میلیون پوشش باید به ۲۰ میلیون اتصال خانه‌ها و کسب و کارها به فیبرنوری تبدیل شود.

وی به توسعه ظرفیت مراکز تبادل ترافیک داخل در کشور اشاره کرد و گفت: در مسابقه آخر تیم ملی فوتبال، کشور رکورد ترافیک داخلی به ۷.۵ ترابیت بر ثانیه رسید که بی‌سابقه بوده است که ۲۰ درصد از این ترافیک از طریق مراکز تبادل ترافیک در خارج از استان تهران مدیریت شد که در نوع خود یک رکورد جدید بود.

حمایت وزارت ارتباطات از پیام‌رسان‌های بومی

وزیر ارتباطات به راهبرد تعدادی از کشورها در حوزه مدیریت فضای مجازی اشاره کرد و افزود: اگر در آینده، کشوری «دارای دیجیتال» بومی نداشته باشد، مستعمره دیجیتال محسوب می‌شود و حتی کشورهای اروپایی نیز نسبت به مدیریت فضای مجازی قوانینی مصوب کرده‌اند و در حال توسعه دارایی‌های دیجیتال و سکوهای بومی خود هستند.

زارع‌پور با اشاره به حمایت وزارت ارتباطات از پیام‌رسان‌های بومی، تصریح کرد: بر اساس تلاش جوانان متخصص کشور، فعالیت در پیام‌رسان‌ها به روزانه بیش از ۲۰ میلیون و ماهانه به بیش از ۴۰ میلیون نفر رسیده و مطلوب ما این است که پیام‌رسان‌های بومی به قدری کیفیت پیدا کنند که با وجود پیام‌رسان‌های خارجی مردم از پیام‌رسان‌های بومی استفاده کنند.

وی گزارشی از دستاوردهای فضایی در دولت سیزدهم ارائه کرد و افزود: در این دولت به اندازه ۱۱ سال گذشته پرتاب ماهواره داشتیم که یک رکورد در این حوزه محسوب می‌شود و این پرتاب‌ها ادامه دارد.

عزم دولت سیزدهم استفاده حداکثری از ظرفیت هوش مصنوعی است

در ادامه این جلسه، وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالات دانشجویان حاضر درباره اقدامات انجام شده در حوزه هوش مصنوعی با اشاره به حکم ریاست جمهوری برای تشکیل شورای راهبری هوش مصنوعی، گفت: عزم دولت سیزدهم استفاده حداکثری از ظرفیت هوش مصنوعی در کشور است و امیدواریم در آینده جزو ۱۰ کشور اول این حوزه باشیم.

زارع‌پور درباره افزایش تعرفه‌های اینترنتی، به چند برابر شدن هزینه‌های اپراتورها از سال ۹۶ که آخرین بار تعرفه‌ها افزایش داشت، تاکید کرد: مشکلات این اپراتورها به حدی رسیده که در حالی در سال ۹۶، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری داشتند، در سال جاری به یک‌چهارم این رقم رسیده و دیگر توانی برای سرمایه‌گذاری نداشتند.

وی درباره ادعاهای مطرح شده از گردش مالی فروش فیلترشکن در کشور، افزود: ما از کسانی که ادعا کرده‌اند که فیلترکنندگان، فیلترشکن می‌فروشند، خواسته‌ایم مستندات خود را به قوه قضاییه ارائه کنند که تاکنون چیزی ارائه نشده است.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: برخورد با مافیای فروشندگان فیلترشکن بر عهده دستگاه‌های امنیتی و قضایی است، البته طبق نظر این دستگاه‌ها برای این برخورد خلأ قانونی وجود دارد و با ورود مجلس شورای اسلامی قابل حل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *