حل مشکل اتباع و نهاد های ایران توسط امیردوبی

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ایمنا، دریابان علی شمخانی که به دعوت رسمی همتای خود به امارات متحده عربی سفر کرده است، بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه _ بیست‌وپنجم اسفندماه _ مورد استقبال «شیخ محمد بن‌راشد آل‌مکتوم» معاون رئیس دولت، نخست‌وزیر و امیر دوبی قرار گرفت.

در این دیدار که در کاخ زعبیل دوبی برگزار شد، دریابان شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر تسریع توافقات قبلی برای رفع موانع همکاری دوجانبه، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران مجدانه به دنبال تقویت همکاری مستمر و سازنده با همسایگان است و مجموعه ظرفیت‌های خود را در این خصوص به‌کار گرفته است.

وی با اشاره به نیاز منطقه به صلح، ثبات و آرامش، بی‌اعتمادی میان کشورهای منطقه را مانعی جدی برای تحقق این هدف و ضربه به توسعه اقتصادی منطقه دانست و افزود: نیازمند تعامل و توسعه همکاری‌ها در همه ابعاد هستیم، موضوعی که قطعاً افزایش امنیت، آرامش و رفاه مردم منطقه را در پی خواهد داشت.

دبیر شورای امنیت ملی امارات متحده عربی و شیخ‌نشین دوبی را از جمله بازیگران مؤثر در تحولات اقتصادی و تجاری منطقه دانست و تاکید کرد: دولت سیزدهم با اتخاذ راهبرد همسایه‌محوری مصمم به عبور از موانع تصنعی و تحمیلی است که در مسیر توسعه روابط کشورهای منطقه ایجاد شده است.

دریابان شمخانی با اشاره به اراده جدی رهبران دو کشور برای ایجاد فرصت‌های جدید در روابط دو جانبه، تصریح کرد: گفت‌وگوهای انجام شده در این سفر با مقامات عالی سیاسی، اقتصادی، بانکی و امنیتی امارات، چشم‌انداز بسیار روشنی را در زمینه ایجاد جهش در روابط دو جانبه و چند جانبه نوید می‌دهد.

شیخ محمد بن‌راشد آل‌مکتوم، امیر دوبی نیز در این دیدار ضمن تبریک به دریابان شمخانی در خصوص توافق حاصل شده میان ایران و عربستان برای آغاز مجدد روابط دو جانبه، گفت: کشورش تمام ظرفیت‌های خود را در راستای کمک به اجرایی‌سازی این توافق به خدمت خواهد گرفت.

وی با ابراز خشنودی از سفر بسیار مهم دریابان شمخانی به امارات متحده عربی افزود: ارتقای مناسبات دوجانبه و راهبردی با ایران همواره برای امارات متحده عربی بسیار مهم و مغتنم بوده است.

امیر دوبی در این دیدار، نسبت به حل مشکلات اتباع و نهادهای ایرانی مستقر در دوبی قول مساعد داد و تاکید کرد: تمام تلاش خود را برای حل و فصل این مشکلات به‌کار خواهیم بست.

شیخ محمد بن‌راشد آل‌مکتوم بر اجازه ندادن امارات به تلاش بیگانگان برای تخریب روابط دوجانبه با ایران تاکید و اضافه کرد: سابقه نشان داده که تنها برنده اختلاف میان دو کشور، دشمنان ملت‌های منطقه هستند، لذا سیاست قطعی ما این است که به هیچ کشور یا بازیگر ثالثی اجازه ندهیم میان دو کشور تفرقه‌افکنی کرده یا از جغرافیای امارات علیه ایران استفاده کند.

در این دیدار معاون حاکم دوبی و وزیر دارایی، مشاور دیپلماتیک رئیس دولت امارات و مدیرکل آژانس امنیت دولتی دوبی نیز حضور داشتند.

در سفر رسمی یک روزه شمخانی به امارات که مسئولان عالی سیاسی، اقتصادی، بانکی و امنیتی نیز او را همراهی می‌کردند، علاوه بر دیدارهای دبیر شورای عالی امنیت ملی با مقامات اماراتی، نشست‌های جداگانه کارشناسی میان مسئولان ایرانی با همتایان اماراتی آنها در موضوعات اقتصادی، بانکی و امنیتی برگزار شد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی