حضور شمخانی بر مزار سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از ایلنا، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که به عراق سفر کرده است در بدو ورود به این کشور برای ادای احترام به محل شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در فرودگاه بغداد رفت.

وی پیش از این در فرودگاه بغداد با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق که به استقبال او رفته بود، دیدار کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی را در این سفر، رئیس کل بانک مرکزی، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه و دستیار وزیر خارجه درامور کشورهای حوزه خلیج فارس همراهی می کنند.

این سفر به دعوت قاسم الاعرجی همتای عراقی شمخانی انجام شده است و در جریان آن دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با مقامات سیاسی و اقتصادی دولت عراق نیز دیدار ورایزنی خواهد کرد.

در جریان سفر شمخانی به عراق، سند همکاری‌های مشترک امنیتی که چندین ماه در مورد تهیه آن گفتگو و تبادل نظر شده نیز به امضاء مقامات عالی امنیتی دو کشور خواهد رسید.

امضاء این سند که تقویت کننده مسئولیت پذیری و تعهد متقابل برای حفاظت فعال از حسن همجواری و حراست از امنیت مرزهای مشترک است نقش تعیین کننده ای درپایان دادن به حضور غیر قانونی ضد انقلاب مسلح و عناصر وابسته به رژیم صهیونیستی در مرزهای شمالغرب ایران خواهد داشت.

عراق دومین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران است و حضور پر رنگ مقامات بانکی و اقتصادی در این سفر، نشان می دهد که دولت سیزدهم ضمن تلاش فعال برای مدیریت چالشهای سیاسی و امنیتی در روابط خارجی بر توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی با همسایگان متمرکز است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی