ثبت‌نام از متقاضیان سفر هوایی عتبات در ایام‌ نوروز ۱۴۰۲ آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، ثبت‌نام از متقاضیان سفر هوایی عتبات نوروزی آغاز و در ساعات ابتدایی بیش از ۶۰ درصد ظرفیت کاروان‌ها تکمیل شد.

ضعف اطلاع‌رسانی در نام‌نویسی سفر هوایی عتبات در نوروز ۱۴۰۲

بر اساس بررسی خبرنگار فارس، نام‌نویسی در کاروان‌های عتبات نوروزی در بسیاری از استان‌ها در کنار ضعف اطلاع‌رسانی مناسب، با مشکلاتی مواجه شده است؛ به طوری که اعزام زمینی به عتبات در ایام نوروز برای متقاضیان این سفر در برخی استان‌ها تدارک دیده نشده و ثبت‌نام عتبات نوروزی به صورت هوایی نیز به تازگی صورت گرفته است. همین امر نیز موجب شده تا زائران و مشتاقان این سفر معنوی مجبور شوند از استان‌های هم‌جوار برای زیارت عتبات اقدام کنند و برخی دیگر نیز همچنان برای زیارت عتبات در ایام نوروز بلاتکلیف باشند.

تکمیل ظرفیت کاروان یک استان با زائران استانی دیگر

علاوه بر این، در استانی همچون گلستان که سفر عتبات در ایام نوروز فقط هوایی انجام می‌شود، زائران از نحوه ثبت‌نام گلایه دارند و معتقدند پس از باز شدن ظرفیت‌ها، مسؤولان مدعی شدند که کاروان‌ها دیگر ظرفیت خالی ندارد. در حالی که به گفته یک منبع مطلع، مسؤولان مربوطه به جای ثبت‌نام از متقاضیان این استان، سهمیه کاروان را در اختیار استان مازندران قرار داده‌اند و متقاضیان سفر عتبات نوروزی در استان گلستان بلاتکلیف مانده‌ و امکان تشرف به عتبات همراه با کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت را ندارند.

هزینه سفر هوایی عتبات در نوروز

هزینه سفر نوروزی عتبات به صورت زمینی تا حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که با باز شدن ظرفیت سفر هوایی عتبات در ایام نوروز و بالا رفتن نرخ بلیت پرواز، هزینه این سفر از استان تهران از ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده است که این مبلغ نسبت به هزینه و مسافت پرواز از سایر استان‌ها متفاوت است؛ به طوری که در برخی استان‌ها همچون استان‌های شمالی کشور حدود ۱۳ میلیون و از برخی دیگر از استان‌ها همچون مشهد یا کرمان بیش از ۱۶ میلیون تومان است.

به گزارش فارس، سفر نوروزی عتبات از ۲۳ اسفند آغاز می‌شود و اکنون در حالی که تنها پنج روز تا آغاز اعزام‌ها بیشتر باقی نمانده است، بسیاری از متقاضیان زیارت عتبات در ایام‌نوروز نتوانسته‌اند در کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت ثبت‌نام کنند. در سال‌های گذشته در بهمن‌ماه پیش ثبت‌نام از بین متقاضیان صورت می‌گرفت و افراد با واریز هزینه پس از مدتی ثبت‌نام خود را قطعی می‌کردند که در حال حاضر متقاضیان سفر نوروزی عتبات باید تا ۴۸ ساعت پس از رزرو کاروان، ثبت‌نام خود را قطعی کنند. 

تبلیغات