ایران برای واردات گاز از روسیه توافقنامه امضا کرد

توافقنامه-واردات-گاز-از-روسیه

ایران برای واردات گاز از روسیه توافقنامه امضا کرد

ساعاتی پس از آنکه مقامات روسیه تاکید کردند که انتظار دارند جمهوری اسلامی ایران هر چه زودتر ” توافق جامع جدید” را امضا کند، آنچه که “توافقنامه راهبردی ایران و روسیه در حوزه انتقال گاز” خوانده شده، در تهران امضا شد. در این قرارداد، گاز روسیه وارد ایران می شود که دومین ذخایر بزرگ گازی جهان را در اختیار دارد.

به گزارش پایروس نیوز به نقل از مهر، جواد اوجی، وزیر نفت با اشاره به موضوع تفاهم‌نامه انتقال گاز روسیه به ایران گفت: به حول و قوه الهی امروز یک اتفاق بزرگ برای کشور رقم خورد که نتیجه پیگیری شهید رئیسی در مذاکرات و ملاقات‌های متعددی که با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه چه در تهران و چه در مسکو داشت، می باشد.”

وی افزود: همکاران ما در سه ماهه گذشته مذاکراتی را با شرکت ملی گاز و گس‌پروم روسیه انجام دادند و خوشبختانه امروز با حضور سرپرست ریاست‌جمهوری و رئیس هیئت‌مدیره شرکت گازپروم روسیه، آقای الکسی میلر، مدیرعامل گازپروم، شاهد بودیم که تفاهم‌نامه انتقال گاز روسیه به ایران امضا شد.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران و روسیه دارای بیش از ۶۰ درصد ذخایر گازی دنیا هستند و این اقدام بزرگی بود که امروز محقق شد، تاکید کرد: بی‌شک این مساله در بحث موازنه انرژی در منطقه تحولات خوبی را رقم خواهد زد، ضمن اینکه ایران با زیرساخت‌ها و خطوط انتقال گاز سراسری که دارد به‌طور کامل آماده دریافت این مقدار گاز خواهد بود.

اوجی با تأکید بر اینکه چارچوب اصلی بحث انتقال گاز از روسیه که مدت زیادی بود از سوی کارشناسان بررسی شده بود و خواسته رئیس‌جمهوری شهید نیز بود، گفت: در مدت کوتاه این آمادگی وجود دارد که این تفاهم‌نامه تبدیل به قرارداد شود و یک اتفاق بزرگ هم برای ایران و هم برای دولتمران روسیه رقم بخورد.

وی افزود: این توافق‌نامه گام بعدی توافق پارسال بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه است که نشان از حرکت توافق‌ها به‌سمت عملیاتی شدن دارد، با این توافق سهم تجارت ایران جهش می‌یابد و سبب تغییر موازنه‌ها بین‌المللی می‌شود و به بیانی دیگر توافق گازی ایران و روسیه به مثابه انقلابی در عرصه انرژی و صنعتی منطقه عمل خواهد کرد.

ویر نفت گفت: توافق بین دو دارنده بزرگ ذخایر گازی جهان با در اختیار داشتن حدود ۶۰ در صد از ذخایر این سوخت پاک مبتنی بر منافع دوجانبه و در چارچوب‌های بین‌المللی انجام شده است و به‌زودی وارد مرحله قرارداد و اجرا خواهد شد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی