ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو موافقت کند

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ایرنا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن پیش از گفتگو با ابراهیم کالین مشاور و سخنگوی ویژه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: من معتقدم هیچ دلیلی وجود ندارد که در نشست تابستان امسال عضویت فنلاند و سوئد در ناتو تضمین نشود.

سالیوان گفت: ما این فرصت را خواهیم داشت که در مورد این موضوع و همچنین ۱۲۷ موضوع دیگر مرتبط با روابط آمریکا و ترکیه صحبت کنیم.

پس از آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین، فنلاند و سوئد درخواست عضویت در ناتو را ارائه کردند که این درخواست باید به تایید تمام ۳۰ عضو این پیمان نظامی برسد.

ترکیه از زمان ارائه این درخواست، با اعلام شروطی از این دو کشور خواست که از مخالفان کُرد و حامیان پ. ‌ک. ‌ک در کشورشان میزبانی نکرده، از آن‌ها حمایت نکنند و افراد مظنون به اقدامات تروریستی را به ترکیه تحویل دهند.

اقدام موهن یک نماینده تندروی مجلس سوئد در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم و آتش زدن قرآن کریم در آن محل نیز به پیچیده‌تر شدن موضوع درخواست عضویت این کشور شبهه جزیره اسکاندیناوی منجر شد.

پس از این اقدام موهن، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که اقدام این فرد با مجوز دولت این کشور انجام شده و دیگر استکهلم نباید انتظار حمایت ترکیه را از پیوستن این کشور به ناتو داشته باشد.

آنکارا خواستار تحویل ۱۳۰ نفر از مخالفان دولت ترکیه برای موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو است که هم‌اکنون در این دو کشور ساکن بوده و اغلب هم جزو معارضان کُرد و متهمان مشارکت در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی