افزایش قیمت سکه، مشکل جدید بدهکاران مهریه

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از تسنیم، سید اسدالله جولایی؛ رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور با اشاره به افزایش قیمت سکه اظهار کرد: این روزها بدهکاران مالی ناشی از تعهدات مهریه نه بابت ناتوانی در تأمین سکه‌هایی هم‌اندازه با سال‌های تولد شمسی خانم‌های متقاضی دریافت کابین که به دلیل عدم امکان پرداخت سه یا چهار سکه در حبس گرفتار ‌شده‌اند.

وی با اشاره به جمعیت ۲۴۰۴ نفری زندانیان مهریه گفت: این بدهکاران اغلب به دلیل عسرت در پرداخت سکه‌های کم اما سنگین قیمت در بند زندان بسر می‌برند.

بیشتر بخوانید

  • دستور اژه‌ای درباره بدهکاران مهریه

وی با اشاره به نرخ تورم ۵۳ درصدی بهمن ماه اظهار کرد: در شرایطی که خانوارهای ایرانی اوضاع معیشتی مناسبی ندارند و وضعیت اشتغال و حقوق همسان با نیازهای اساسی در بین جوانان هنوز مهم‌ترین دغدغه به حساب می‌آید در این شرایط بدهکار شدن یک مردی که با کلی تلاش اسباب حداقلی مورد نیاز برای ازدواج و آیین نکاح را فراهم کرده اغلب در بدو شروع زندگی یا در سال‌های ابتدایی آن با اقامه دعوا و ارایه دادخواست مهریه بدهکار زوجه خود هم می‌شود.

جولایی، استان فارس را با میزبانی از ۲۰۵ زندانی مهریه در صدر شلوغ‌ترین استان‌ها عنوان کرد و افزود: در ادامه این جدول گلستان با ۱۸۳ زندانی ممهور به صداق‌های پرداخت نشده به زنان، البرز با ۱۵۱ محبوس و کرمان و کرمانشاه نیز هر کدام مجزا با نگهداری از ۱۴۰ بدهکار دیون مالی مهریه در رأس این آمار عددی قرار دارند.

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور درباره افزایش یک‌باره قیمت طلا و به تبع آن تزاید ارزش سکه‌ اعلام کرد: سکه‌هایی که موسوم به آزادی هستند این روزها با سوء مدیریت برخی از مسئولین زندگی‌های مشترک بسیاری را به طمع دستیابی به معادل ریالی این مهرهای طلایی از هم گسسته و دلیل ماندگاری بلندمدت بدهکاران دیون غیرمعوض مهریه در سطح ندامتگاه‌های کشور شده است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی