برای خرید طلا و دلار چه زمانی اقدام کنیم ؟

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از اصلاحات نیوز، حمید حاج اسماعیلی کارشناس مسائل اقتصادی و بازار ارز، با اشاره به کاهش قیمت ارز در بازار می‌گوید: بسیاری از نوسانات نرخ ارز، ناشی از مسائل سیاسی، روابط خارجی و بار روانی است که در بازار ایجاد می‌شود و باید این موضوع را بپذیریم که با واکنش هایی که در حوزه سیاسی و روابط خارجی ایجاد می‌شود، قطعا روی شرایط و نوسان ارز تاثیر دارد.

وی ادامه داد: قطعا بعد از مدتی این شرایط به حالت عادی برمی‌گردد و آن زمان است که اثرات اصلی حوزه اقتصاد و تورم و قیمت کالاها مشخص می‌شود. من فکر می‌کنم اثر کاهشی قیمت ارز کاهشی است و خیلی زود ممکن است این روند مجددا افزایشی خواهد شد. زیرا هم تقاضا در بازار وجود دارد، هم به هر حال مشکلاتی که در خصوص کمبود ارز در بازار وجود دارد، هنوز برطرف نشده است.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه محدودیت ها و تحریم‌ها همچنان پابرجا است، گفت: از انتقال تا دریافت پول از طریق واردات و صادرات، از جمله مشکلاتی است که باقی مانده است. من اعتقادم بر این است این دوره موقتی و کوتاه است و بعد از مدتی دوباره روند افزایشی داشته باشد.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: درباره آنچیزی که اکنون در خصوص ایجاد رابطه و توافق میان ایران و عربستان رخ داده است، باید بگویم که ما نه روابط تجاری با

عربستان داریم و نه اقتصادی. از همین رو این کاهش نرخ ارزی که رخ داده حاکی از بار روانی است که در بازار ایجاد شده است. زیرا ما هیچگونه رابطه اقتصادی قابل قبولی که در اقتصاد ما نیز تاثیرگذار باشد را با عربستان نداشتیم و نداریم، زیرا نوع مناسبات دو کشور به نحوی است که روابط اقتصادی و تجاری کمتری باهم دارند. بنابراین روند افزایش قیمت سایر کالاها نیز همانند یک سال و نیم گذشته ادامه خواهد داشت.

حاج اسماعیلی با تاکید بر اینکه مهمترین عاملی که می‌تواند روی بازار ما تاثیر مثبت بگذارد بحث برداشتن تحریم‌ها است، گفت: رفع تحریم ها می‌تواند شرایط ما را تغییر دهد. اکنون کشور ما به بخش زیادی از مواد اولیه و واردات وابسته است، بنابراین تا زمانی که مشکلات ارزی وجود داشته باشد و به واردات وابستگی داشته باشیم، شاهد افزایش قیمت کالاها خواهیم بود.

حمید حاج اسماعیلی بهترین زمان برای خرید طلا و ارز را چند روز آینده و در زمان ثبات بازار پیش بینی می‌کند و می‌گوید: تا چند روز آینده که بازار به لحاظ افزایش و کاهش به ثبات می‌رسد و نوسانات گرفته می‌شود، به نظرم زمان مناسبی است برای کسانی که هم نیاز دارند و هم می‌خواهند سرمایه گذاری کنند، بهترین زمان خواهد بود.

تبلیغات