به گزارش پایگاه خبری پایروس؛ ژنرال ایگور کریلوف، رئیس نیروهای حفاظت هسته‌ای، بیولوژیکی و شیمیایی ارتش روسیه امروز (دوشنبه) در یک نشست خبری بیان کرد: در ۹ اوت ۲۰۲۲ ولادیمیر سالدو، فرماندار خرسون با علائم مسمومیت، احتمالاً با «ریسین» در بیمارستان بستری شد، چراکه در اوت ۲۰۲۲ نیروهای مسلح اوکراین از گاز ممنوعه «BZ» علیه نیروهای روسیه استفاده کرده بودند.

این فرمانده ارشد روس در ادامه خاطرنشان کرد که بعدها نمونه‌هایی از یک ماده مشابه شیمیایی در داخل مواضع متروکه اوکراین پیدا شد.

بنابر گزارش شبکه راشا تودی، کریلوف افزود: همچنین در پنجم دسامبر ۲۰۲۳ لئونید پاسچنیک، فرمانده لوهانسک (شهری واقع در شرق اوکراین) دچار مسمومیت شدید ناشی از فنل شد اما نیروهای مسلح اوکراین ادعا کرد که نمونه‌های مشابهی از عامل تابون (نوعی ماده شیمیایی) دارند که توسط نازی‌ها در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد.

وی ادامه داد: در ماه ژانویه نیز یک ماده شیمیایی سمی ناشناخته در مواضع روسیه استفاده شد که حاوی مواد ممنوعه در اتحادیه اروپا بود و باعث کوری، اختلال در عملکرد کلیه و کبد می‌شود.

کریلوف تصریح کرد: کی‌یف در حال توسعه تاکتیک‌های رزمی جدیدی است که شامل منفجر کردن ظروف پر از اسید هیدروسیانیک و آمونیاک در هنگام پیشروی نیروهای روسی است.

رئیس نیروهای حفاظت هسته‌ای، بیولوژیکی و شیمیایی ارتش روسیه همچنین یادآور شد که ایالات متحده تا سال ۲۰۱۸، وجود ۴۶۰ تن مواد سمی ناشناس را گزارش کرده بود که روسیه بعدها مشخص کرد از کلاس نوویچوک (یک نوع ماده شیمیایی بسیار سمی که به‌عنوان عامل اعصاب شناخته می‌شود) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *