اقتصاد-روسیه-بالاتر-از-میانگین-جهانی

رشد اقتصادی روسیه از میانگین جهانی فراتر رفت

 

بر اساس گزارش پایروس نیوز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که اقتصاد روسیه سریعتر از سایر قدرت های بزرگ جهانی رشد می کند و این کار را بدون اتکا به نفت و گاز انجام می دهد.

سخنرانی در جلسه عمومی مجمع بین‌المللی اقتصادی پترزبورگ (SPIEF) برگزار شد و در آن پوتین خاطرنشان کرد که تولید ناخالص داخلی روسیه در سال گذشته 3.6 درصد افزایش یافت و از رکود 1.2 درصدی در بحبوحه تحریم‌های مرتبط با اوکراین در سال 2022 بازگشت.

برای سه ماهه اول سال جاری، رشد اقتصادی به 5.4 درصد رسید. پوتین گفت که نرخ رشد ما از میانگین جهانی بیشتر است. او همچنین متعهد شد تغییرات ساختاری قابل توجهی برای دستیابی به “کیفیت و محتوای جدید رشد اقتصادی در روسیه” ایجاد کند.

پوتین گفت که این روند عمدتاً از صنایع غیر مبتنی بر منابع نفتی ناشی می شود. به گفته رهبر روسیه، در سال 2023 بیش از 40 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی مربوط به صنایع اساسی مانند تولید، ساخت و ساز، لجستیک، ارتباطات و کشاورزی بوده است، در حالی که حدود 60 درصد از رشد صنایع حمایتی مانند تجارت، گردشگری و خدمات مالی بوده است.

وی خاطرنشان کرد که روسیه هدف خود را برای پیوستن به چهار اقتصاد بزرگ جهانی تعیین کرده بود و ظاهراً به این هدف دست یافته است. بر اساس برآوردهای بانک جهانی که هفته گذشته منتشر شد، روسیه اکنون با پیشی گرفتن از ژاپن و آلمان، چهارمین اقتصاد بزرگ جهان بر اساس برابری قدرت خرید است. با این حال، به گفته پوتین، این کشور نباید با تلاش های خود برای توسعه بیشتر راحت شود.

وی اضافه کرد که اکنون برای حفظ موقعیت روسیه، «حصول اطمینان از نرخ و کیفیت رشد مداوم در بلندمدت» حیاتی است.

روسیه از زمان آغاز عملیات نظامی خود علیه اوکراین در فوریه 2022 با چندین دور تحریم های غرب مواجه شده است. این اقدامات از لیست سیاه اکثر بانک های روسیه و حذف آنها از سیستم پیام رسانی بین بانکی بین المللی سوئیفت تا مسدود کردن حدود 300 میلیارد دلار ارز خارجی روسیه را شامل می شود.

 

بسیاری از تحلیلگران رشد اقتصادی ثابت روسیه در مواجهه با این چالش ها را به چرخش آن به سمت بازارهای آفریقا، خاورمیانه و آسیا و همچنین تغییرات مالی اتخاذ شده توسط مقامات مالی این کشور نسبت می دهند.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) در ماه آوریل اعلام کرد که انتظار دارد اقتصاد روسیه در سال 2024 سریع‌تر از همه اقتصادهای پیشرفته رشد کند. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی این کشور 3.2 درصد افزایش یابد که از نرخ‌های رشد مورد انتظار برای ایالات متحده بیشتر است. 2.7٪، انگلستان (0.5٪)، آلمان (0.2٪) و فرانسه (0.7٪). آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه پیشتر گفته بود که انتظار دارد رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2024 برابر با سال گذشته باشد، در حالی که بانک روسیه آن را بین 2.5 تا 3.5 درصد اعلام کرده است.

تبلیغات