افشاگری جدید در مورد منشا ویروس کرونا

به نوشته نیویورک‌تایمز، برخی از مقاماتی که در جریان این اطلاعات قرار گرفته‌اند گفتند که سطح اعتبار اطلاعات نسبتاً پایین بوده و وزارت انرژی با اطمینان کمی به این نتیجه‌گیری رسیده است. مقامات گفتند با این که اطلاعات را با سایر آژانس‌ها به اشتراک گذاشته‌اند اما هیچ یک از آنها موضع قبلی خود را تغییر نداده‌اند.

هنوز اطلاعات به دست‌آمده فاش نشده است. منبع بسیاری از شواهد وزارت انرژی شبکه آزمایشگاه‌های ملی است که برخی از آنها به جای شکل سنتی جمع‌آوری اطلاعات مانند جاسوسی یا رهگیری ارتباطات، از طریق تحقیقات بیولوژیکی عمل می‌کنند.

مقامات دستگاه‌های اطلاعاتی بر این باورند که بررسی شروع همه‌گیری برای بهبود واکنش جهانی به بحران‌های بهداشتی آینده است. آنها هشدار داده‌اند که با توجه به مخالفت چین با تحقیقات بیشتر، یافتن پاسخی در مورد منبع ویروس کرونا دشوار یا حتی غیرممکن است. دانشمندان می‌گویند چین باید توضیح دهد چگونه یک بیماری همه‌گیر که حدود ۷ میلیون تلفات داشته است به وجود آمده است. دولت چین باید درباره منشاء ویروس به محققان کمک کند تا خطر تهدیدات همه‌گیری‌های آتی را بکاهند.

کشف اطلاعات جدید و تغییر دیدگاه این وزارتخانه برای اولین بار در روز یکشنبه توسط روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی از تایید این اطلاعات خودداری کرد. او گفت که بایدن دستور داد که آزمایشگاه‌های ملی از هر ابزاری برای تعیین منشاء ویروس استفاده کنند.

علاوه بر وزارت انرژی، اف‌بی‌آی نیز با درجه اطمینان متوسط به این نتیجه رسیده است که ابتدا ویروس از موسسه ویروس‌شناسی ووهان چین که روی ویروس کرونا کار می‌کرد، پدیدار شد. مدیر دفتر اطلاعات ملی در اکتبر ۲۰۲۱ اعلام کرد که چهار سازمان اطلاعاتی دیگر و شورای اطلاعات ملی با درجه اطمینان کم به این نتیجه رسیده‌اند که ویروس به احتمال زیاد از طریق انتقال طبیعی ظاهر شد.

آقای سالیوان گفت که این اختلاف نظرات همچنان پابرجا است. او روز یکشنبه به شبکه سی‌ان‌ان گفت: دستگاه‌های اطلاعاتی دیدگاه‌های مختلفی دارند. برخی به یک نتیجه رسیده‌اند، برخی نیز به نتیجه‌ای دیگر. تعدادی نیز گفته‌اند که اطلاعات کافی برای اطمینان ندارند.

آقای سالیوان گفت؛ اگر اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم، آن را به کنگره و مردم گزارش خواهیم داد؛ اما در حال حاضر، دستگاه‌های اطلاعاتی پاسخ قاطعی به این پرسش ندارند.

برخی از دانشمندان بر این باورند که طبق شواهد فعلی، از جمله ژن‌های ویروس، بازار بزرگ غذا و حیوانات زنده ووهان محتمل‌ترین مکان ظهور ویروس کرونا است.

مقامات دستگاه‌های اطلاعاتی قرار است در ۸ و ۹ مارس، در جلسات استماع سالانه درباره تهدیدات جهانی در کنگره حاضر شوند. به احتمال زیاد از آوریل هاینز، مدیر اطلاعات ملی و سایر مقامات ارشد در مورد تحقیقات منشاء ویروس سؤال خواهد شد

تبلیغات