داده‌های اداره آمار کار آمریکا حاکی از افزایش مجدد شاخص قیمت مصرف کننده در نتیجه افزایش قیمت مسکن است.

به گزارش پایگاه خبری پایروس؛ بر اساس داده‌هایی که روز پنجشنبه توسط اداره آمار کار وابسته به وزارت کار ایالات متحده منتشر شد، شاخص قیمت مصرف‌کننده یکی از مهم‌ترین معیارهای تورم آمریکا در دسامبر نسبت به سال گذشته ۳.۴ درصد افزایش یافت.

با این حساب قرائت شاخص قیمت مصرف کننده در دسامبر از افزایش ۳.۱ درصدی ثبت شده به صورت سالانه در ماه نوامبر فراتر رفته است.

این در حالی است که انتظارات، حاکی از نرخ ۳.۲ درصدی برای ماه دسامبر بود تا دیدگاه مقامات فدرال رزرو را تأیید کند که می‌گویند نرخ تورم در بزرگترین اقتصاد جهان هنوز با سطح هدف خود که دو درصد تخمین زده می شود فاصله دارد.

پس از افزایش ۰.۱ درصدی ماهانه  شاخص قیمت مصرف کننده در ماه نوامبر در آمریکا، از نوامبر تا دسامبر این نرخ ۰.۳ درصد افزایش یافت که کمی بالاتر از انتظارات ۰.۲ درصدی بود.

در بیانیه مطبوعاتی اداره آمار کار آمریکا آمده است: شاخص سرپناه در ماه دسامبر به افزایش خود ادامه داد و بیش از نیمی از افزایش ماهانه در تمام اجزای شاخص را به همراه داشت.

شاخص اصلی قیمت مصرف کننده که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند، پس از افزایش ۴.۰ درصدی سالانه در نوامبر، ۳.۹ درصد در دسامبر افزایش یافت.

تنها در طول یک ماه، شاخص اصلی قیمت مصرف کننده در دسامبر نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش یافت. افزایش ماهانه برای نوامبر نیز ۰.۳ درصد بوده است.

علیرغم  اینکه نرخ تورم آمریکا به طور کلی در سال ۲۰۲۳  نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش یافت اما در برخی از دوره های پایانی سال شتاب گرفته است.

داده‌های منتشر شده در جمعه گذشته هم نشان داده که نرخ بیکاری آمریکا در دسامبر در همان سطح نوامبر باقی مانده است و ۳.۷٪ ثبت شده است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کنفرانس مطبوعاتی دسامبر اشاره کرد که تورم آمریکا هنوز بسیار بالاست.

پاول گفت: من می‌خواهم به مردم آمریکا اطمینان دهم که کاملا متعهد به بازگرداندن تورم به هدف 2 درصدی خود هستیم. بازگرداندن ثبات قیمت برای دستیابی به دوره های پایدار بازار کار قوی، ضروری است، شرایطی که همه از آن سود می‌برند.

این در حالی است که مری دالی، رئیس بانک فدرال رزرو سانفرانسیسکو هم به تازگی گفت بعید است که نرخ تورم آمریکا به هدف دو درصدی در سال ۲۰۲۴ کاهش یابد.

کمیته بازار آزاد فدرال قرار است در پایان این ماه (۳۰ تا ۳۱ ژانویه) تشکیل جلسه بدهد تا در مورد نرخ بهره پایه تصمیم گیری کند که اکثر انتظارات نشان می دهد برای چهارمین بار متوالی ثابت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *