اعلام میزان رشد اقتصادی ایران در ۹ ماهه اول امسال

 به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از تجارت نیوز، مرکز آمار ایران می‌گوید نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) در ۹ ماهه سال ١۴٠١ به ۳.۳ درصد رسیده است.

در حالی رشد اقتصادی ۹ ماهه به ۳.۳ درصد رسیده که پیشتر سخنگوی دولت از ثبت رشد پنج درصدی از ابتدای امسال خبر داده بود. در برنامه پنج ساله توسعه ایران نیز رشد اقتصادی به میزان هشت درصد پیش‌بینی شده که با ارقام اعلامی فاصله قابل توجهی دارد.

آخرین نتایج حساب‌های ملی فصلی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی(GDP) به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در نه ماهه سال ١۴٠١ به رقم ۵٨٢۵ هزار میلیارد ریال با نفت و ۵٠٠١ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ۵۶۴١ هزار میلیارد ریال و بدون نفت ۴٨۶٠ هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ۳.۳ درصدی  درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ٢.٩ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در ۹ ماهه سال ١۴٠١ دارد.

بخش‌های اقتصادی چقدر رشد کردند؟

همچنین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در نه ماهه سال ١۴٠١ رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی رشد ۴.۳-، گروه صنایع و معادن ۵.٣ درصد (شامل: استخراج نفت خام و گاز طبیعی ۵.۶، سایر معادن ٠.٩، صنعت ۵.١، انرژی ٩.۵ و ساختمان ٢.٢- درصد) و گروه خدمات ٢.۶ درصد نسبت به نه ماهه سال ١۴٠٠، رشد داشته است.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ١٨ بخش اصلی متشکل از ۴٢ رشته فعالیت انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری، گروه صنایع و معادن شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است و گروه خدمات شامل زیر بخش‌های عمده و خرده‌فروشی، فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا، حمل و نقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت‌های مالی و بیمه، مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار و دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت‌های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی است.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی