آخرین قیمت نفت در بازارهای جهانی

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با کاهش نسبی به ۸۴ دلار و ۴۶ سنت رسید.

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از رکنا، در روز جمعه کاهش یافت اما در آستانه یک افزایش قیمت هفتگی قرار دارد. خوش‌بینی نسبت‌به بهبود تقاضا برای سوخت در چین یک‌بار دیگر از نگرانی در مورد رکود اقتصاد دنیا به‌دنبال افزایش ذخایر نفت خام آمریکا و وضع سیاست‌های سخت‌گیرانه پولی در اروپا پیشی گرفته است.

 قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۹ سنت معادل ۰.۳۴ درصد کاهش به ۸۴ دلار و ۴۶ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۲۷ سنت معادل ۰.۳۵ درصد کاهش ۷۷ دلار و ۸۹ سن معامله می‌شود.

 کاهش قیمت نفت از آن‌جا ناشی می‌شود که تورم در منطقه یورو کم‌تر از حد انتظار در ماه گذشته کاهش یافته است. بدین ترتیب انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا بازهم نرخ بهره را افزایش دهد.

 کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه تأیید کرد این بانک در فکر افزایش نیم درصدی نرخ بهره در اجلاس شانزدهم مارس است.

 امید به رشد قابل‌توجه تقاضا برای سوخت در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا باعث افزایش ۱.۵ درصدی قیمت نفت خام برنت طی یک هفته گذشته شده‌است. نفت آمریکا هم ۲ درصد افزایش هفتگی دارد.

 شاخص دلار پس‌از یک افزایش ۰.۵ درصدی در روز پنجشنبه، امروز کاهش یافت. بالا رفتن ارزش دلار خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر می‌کند.

 برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی در چین تقاضای مصرف‌کنندگان را بالا برده و فعالیت در بخش خدمات در ماه فوریه را با بالاترین سرعت طی ۶ ماه گذشته افزایش داده است. فعالیت کارخانه‌ای هم در چین در ماه گذشته میلادی با بالاترین سرعت طی یک دهه گذشته رشد داشت. بنابراین انتظار می‌رود تقاضا برای سوخت در چین افزایش قابل‌توجهی داشته باشد. واردات نفت چین از روسیه از طریق دریا در ماه جاری به یک رکورد جدید می‌رسد.

 طرح روسیه برای کاهش ۲۵ درصدی صادرات نفت در ماه مارس نسبت‌به فوریه از قیمت نفت حمایت کرده‌است.

 تحلیلگران عقیده دارند رشد ملایم عرضه نفت آمریکا، کاهش عرضه روسیه و تقاضای بالا راه را برای افزایش قیمت نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی هموار می‌کند.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی