دریاچه ای رمزآلود در کنار جنگل

دریاچه لفور سواد کوه، دریاچه‌ای مصنوعی است که پشت سد لفور یا سد البرز شکل گرفته است و تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار پرطرفدار منطقه بابل شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از ایرنا، دریاچه لفور، دریاچه‌ای مصنوعی در سواد کوه است که با احداث سد لفور در نقطه تلاقی سه رود کارسنگ، اسکلیم روها و آذر رود بوجود آمده است و تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار محبوب در دل جنگل لفور شده است.

سد لفور به نام سد البرز و سد پاشا کلا هم شناخته می‌شود به منظور ایجاد آسیب کمتر به محیط زیست با سازه‌های طبیعی و سنگریزه ایجاد شده است و به همین دلیل آلودگی زیست محیطی کمی ایجاد نموده است.

هدف از ساخت سد لفور تامین آب آشامیدنی و آب کشاورزی ۵۴ هکتار زمین زراعی اطراف سد است.

دریاچه لفور در منطقه دئوتک در ارتفاع ۷۲ متری بر فراز تپه‌ای نسبتا بلند قرار گرفته است و آب روستاها و شهرهای بابل، قائمشهر، جویبار، امیر کلا، خزر شهر و فریدون کنار را تامین می‌کند.

دریاچه لفور سوادکوه کجاست؟

سد لفور در ۴۵ کیلومتری جنوب شرق بابل قرار دارد بنابراین برای رسیدن به دریاچه لفور باید از مسیر جاده هراز یا فیروزکوه به سمت بابل بروید، بعد از بابل وارد جاده گنج افروز به سمت منطقه بابلکنار بروید. این جاده با وجود زیبایی بسیار زیاد در کنار یک دره عمیق قرار گرفته است و بسیار پرخطر است بنابراین در زمان بارندگی بهتر است از سفر به این منطقه اجتناب کنید.

بعد از رسیدن به بابلکنار به سمت سه راهی شیردارکلا بروید. ادامه مسیر سر راست است و شما را به ضلع شرقی دریاچه می‌رساند.

برای نزدیک شدن به سد لفور می‌توانید از سمت روستای گالشکلا به سمت سد بروید. برای این منظور باید جاده را به اندازه ۵ کیلومتر دیگر ادامه دهید. در طول مسیر منظره دریاچه سد لفور از فراز جاده قابل مشاهده است.

تفریحات دریاچه لفور

یکی از جذاب‌ترین تفریحات دریاچه لفور، ماهیگیری است، انوع ماهی‌های سرخ باله، زردپر و ماهی سفید در این سد را می‌توانید با گرفتن موجوز صید کنید. قایقرانی در دریاچه هم جذابیت خاص خودش را دارد.

عکس برداری از طبیعت بی نظیر اطراف دریاچه می‌تواند سوژه هایی جذاب به همراه داشته باشد. گشت و گذار در ۲۹ روستای دهستان لفور و خوردن غذاهای خوشمزه شمالی هم خالی از لطف نیست.

بازدید از تپه تاریخی چاشتخوران که آثار کشف شده از آن متعلق به عصر آهن است. بازدید از جنگل زیبا و سحر انگیز لفور و کمپ‌زدن در جنگل. این جنگل جزو جنگل‌های چند میلیون ساله هیرکانی محسوب می‌شود.

بازدید از آبشارهای جنگل لفو از جمله آبشار پلنگ دره، گزو و اسکلیم.

پارک جنگلی آذر رود با پوشش گیاهی توسکا، راش، ممرز و انجیلی، که در جنگل لفور واقع شده است و دارای امکانات رفاهی از جمله آلاچیق و سرویس بهداشتی است.

بهترین زمان سفر به دریاچه لفور

تمام فصول برای رفتن به دریاچه لفور مناسب هستند و هر کدام زیبایی های خاص خودشان را دارند. این منطفه در ایام تعطیلات بسیار شلوغ است، اگر به دنبال مکانی خلوت و سکوت طبیعت هستید بهتر است در ایام غیر تعطیل به این منطقه بروید.

آب و هوا و زیبایی طبیعت منطقه در بهار و تابستان در بهترین شرایط است.

اگر سرما و بارندگی‌های شدید شما را آزار نمی‌دهد، می‌توانید از طبیعت رنگارنگ و سحر انگیز اطراف دریاچه لفور سوادکوه لذت ببرید.

اقامت در دریاچه لفور سواد کوه

اولین و کم‌هزینه ترین گزینه پیش روی شما به خصوص اگر طبیعت گرد حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای هستند کمپینگ و چادر زدن در جنگل لفور یا زمین‌های اطراف دریاچه است.

در شهرهای اطراف دریاچه لفور از جمله بابل، سواد کوه و شیرگاه، ویلاها، آپارتمان‌ها، سوئیت ها و اقامتگاه‌های بومگردی، کلبه‌های جنگلی و خانه‌های روستایی بسیار زیاد با قیمت‌های متنوع برای اجاره‌کردن وجود دارد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی