کاهش قیمت نفت

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، پس از اینکه جنیفر گرنهولم، وزیر انرژی آمریکا گفت، پر کردن دوباره ذخایر راهبردی آمریکا(SPR)  ممکن است چندین سال زمان ببرد، قیمت نفت در معاملات امروز به علت نگرانی در مورد فزونی عرضه احتمالی کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت با ۲ دلار و ۳۲ سنت کاهش ۷۳.۵۹ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۲ دلار و ۳۵ سنت کاهش ۶۷.۶۱ دلار معامله شد.

هر دو شاخص نفتی، روز گذشته نیز حدود یک درصد از ارزش خود را از دست دادند اما در مسیر ثبت افزایش هفتگی حدود ۳ تا ۴ درصدی قرار دارند.

قیمت نفت هفته گذشته به علت بحران بخش بانکی و نگرانی در مورد رکود احتمالی، بیشترین کاهش هفتگی در چند ماه گذشته را ثبت کرده بود.

هیرویوکی کیکوکاوا، مدیر کل بخش تحقیقات نیسان سکیوریتیز گفت، به علت وجود دیدگاهی مبنی بر اینکه آمریکا حتی با وجود رسیدن قیمت نفت خامش به ۶۷ تا ۷۲ دلار در هر بشکه، ذخایر نفت خود را دوباره پر نمی‌کند، فروش یکجا در بازار وجود دارد.

کاخ سفید در ماه اکتبر اعلام کرده بود، زمانی‌که قیمت نفت به حدود ۷۲-۶۷ دلار در هر بشکه یا کمتر برسد، ذخایر نفتش را دوباره پر خواهد کرد.

گرنهولم به قانون‌گذاران آمریکا گفت: بهره‌برداری از قیمت پایین نفت در سال جاری برای پر کردن ذخایر دشوار است. به دنبال دستور جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای فروش نفت از محل ذخایر راهبردی این کشور، این ذخایر در حال حاضر در پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۸۳ قرار دارد.

کیکوکاوا افزود: ادامه عرضه نفت خام از روسیه به بازارهای جهانی نیز بر قیمت نفت تاثیر گذاشته است که همراه با نگرانی مداوم در مورد بخش بانکی، می تواند قیمت شاخص‌های نفتی را به کمترین قیمت‌ها که در اوایل این هفته رقم خورد، سوق دهد.

الکساندر نوآک، معاون نخست‌وزیر روسیه نیز به ریانووستی گفت: اعلام قبلی روسیه مبنی بر کاهش روزانه ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت روسیه در ماه فوریه نیز ادامه می‌یابد.

سطح تولید فعلی روسیه ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز است؛ به گفته نواک، این بدان معناست که روسیه در نظر دارد در بازه مارس تا ژوئن، زمانی که کاهش تولید اعمال شود، ۹.۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند.

از طرفی کاهش بیش از یک درصدی ارزش دلار در هفته گذشته، مانع از کاهش بیشتر قیمت ‌ها شده است چراکه قیمت کالاهای اساسی که با دلار قیمت‌گذاری می‌شود برای مالکان ارزهای دیگر ارزان‌تر درمیاید.

به نوشته این گزارش، انتظار برای تقاضای بالا از سوی چین نیز عامل دیگری بود که مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شد. بانک گلدمن ساکس نیز اعلام کرده است، تقاضا برای کالاهای اساسی در چین در حال افزایش است و تقاضا برای نفت این کشور که بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام است، به ۱۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

وندانا هری، موسس موسسه «وندا اینسایت» که به تحلیل بازارهای نفتی می‌پردازد، گفت: انتظار می‌رود، بی‌ثباتی بازار تا زمانی که ترکیب قوی ترس و امید محتاطانه در مورد آشفتگی بانکی در جهان پابرجاست، ادامه یابد.

وی افزود: بهبود بازار کند بوده است و برای شتاب گرفتن آن، سایه بحران بانکی که همچنان بر سر بازارها وجود دارد، باید عقب‌نشینی کند.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی