به گزارش پایگاه خبری پایروس؛خبرگزاری اینترفکس در گزارشی اعلام کرد که منابع گاز طبیعی در تاسیسات ذخیره سازی زیرزمینی اتحادیه اروپا همچنان رو به کاهش است چرا که هوای سرد باعث می‌شود سوخت بیشتری برای گرم کردن خانه‌ها استفاده شود.

بر اساس این گزارش، ذخایر گاز اتحادیه اروپا که یکی از شاخص‌های کلیدی بازار جهانی محسوب می‌شود، در اوایل ژانویه به شدت کاهش یافت و به 85 درصد ظرفیت خود رسید.

این کاهش پس از آن صورت گرفت که بلوک اتحادیه اروپا ذخایر گاز خود را در ماه اکتبر، بالاترین رقم ثبت شده یعنی تقریباً 98 درصد اعلام کرده بود.

داده‌ها نشان می‌دهد که تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، مانند انرژی تولید شده از توربین‌های بادی، در ماه دسامبر کاهش یافته و تنها حدود 15 درصد از نیاز انرژی اتحادیه اروپا را تأمین می‌کند و انتظار می‌رود با هوای صاف و کاهش باد، این تولید باز هم کاهش یابد که این امر تقاضا برای گاز را افزایش می‌دهد.

این در حالی است که شرکت گازپروم روسیه همچنان به انتقال گاز به اروپای غربی و مرکزی از خاک اوکراین از طریق تنها ایستگاه پمپاژ گاز باقیمانده یعنی ایستگاه سودژا ادامه می‌دهد.

اپراتور سیستم انتقال گاز اوکراین اعلام کرد که درخواستی از گازپروم برای ترانزیت 42.4 میلیون متر مکعب گاز از طریق این ایستگاه برای روز سه شنبه دریافت کرده است. به گفته گازپروم، این بالاترین حجم گازی است که از نظر فنی می توان از طریق این نقطه پمپاژ کرد.

یکی دیگر از شریان های اصلی برای تحویل گاز روسیه به اروپا، ایستگاه سوخرانوفکا بود که حدود یک سوم گاز صادراتی روسیه به اتحادیه اروپا را از خاک اوکراین متقل می‌کرد. این استگاه در ماه مه 2022 توسط کی‌یف بسته شد. این امر باعث شد که سودژا تنها نقطه ورودی گاز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *