پیشنهاد جدید وزارت صمت برای واردات گوشی‌های آیفون


فردای اقتصاد – وزارت صمت ۵ پیشنهاد جدید به بانک مرکزی ارایه داده که یکی از آنها حذف محدودیت واردات گوشی‌های بالاتر از ۶۰۰ دلار با ارز صادراتی است.

پیش از این واردکنندگان تلفن همراه برای واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار مجبور به استفاده از ارز حاصل از صادرات بودند که این موضوع چالشهای زیادی برای واردکنندگان ایجاد کرده بود.

فردای اقتصاد پیش از این در این یادداشت چالش‌های بازار موبایل از جمله برای واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار را بررسی کرده بود.

با حذف این محدودیت احتمالا باید شاهد تاثیری در بازار گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار باشیم که شامل تمام گوشی‌های آیفون و دو مدل از سامسونگ و شیائومی می‌شود.

محسن شکرالهی مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری در نامه‌ای به احمدی سرپرست معاونت مقررات و برنامه ریزی بانک مرکزی، ۵ پیشنهاد جدید وزارت صمت را برای تنظیم بازار تلفن همراه و تبلت اعلام کرد. در این مکاتبه آمده است: پیرو ضوابط ایجاد شده در خصوص واردات گوشی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار تحت تعرفه ۸۵۱۷۱۳۹۰ (گوشی هوشمند) و تأثیرات جدی آن بر قیمت کالا، از بین رفتن نظم قیمت گذاری در بازار، عدم شفافیت خرید و فروش ارز صادراتی به دلیل عدم همسویی تجارت (واردکننده با صادر کننده) و عدم شفافیت نرخ ارز کالا از محل صادرات خود، لذا با توجه به موارد فوق الذکر، خواهشمند است دستور فرمائید پیشنهادات ذیل در راستای تنظیم بازار به نحو مقتضی انجام پذیرد:

۱- حذف محدودیت واردات گوشی‌های تلفن همراه با ارزش بالاتر از ۶۰۰ دلار صرفاً از محل صادرات خود و ایجاد امکان خرید برای این مدل گوشی‌ها در تالار دوم

۲- در نظر گرفتن سابقه واردات گوشی تلفن همراه به صورت میانگین ۲ سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ برای سال آتی

۳- انجام طبقه بندی تخصصی واردکنندگان گوشی تلفن همراه و تبلت

۴- در نظر گرفتن سابقه واردات تبلت به میزان ۴ برابر مجموع سابقه دو سال آخر

۵- شمولیت بررسی سابقه واردات برای تأمین ارز از محل صادرات خود در کالای تلفن همراه

https://fardayeeghtesad.com/x9nm

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی