به گزارش پایروس، «یان لیپاوسکی» وزیر امور خارجه جمهوری چک در نشست شورای روابط خارجه در بروکسل بیان کرد: نمایندگان روسیه و خانواده‌هایشان فقط باید اجازه رفت‌وآمد در کشوری را داشته باشند که در آن اعتبار و مجوز سفر دارند. این درست نیست که دیپلمات‌های روسی از مزایای منطقه شینگن بهره‌مند شوند.

طبق گزارش راشاتودی، وزیر خارجه جمهوری چک افزود: ما نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا مطمئن شویم که پیشنهاد ما در سیزدهمین بسته تحریمی گنجانده شده است.

«یان لیپاوسکی» هم‌چنین ادعا کرد که اجازه دادن به دیپلمات‌های روسی برای بهره‌مندی از مزایای منطقه شینگن به طور بالقوه به «عوامل» روسیه اجازه نظارت بر این کشورها را می‌دهد.

او تاکید کرد: کارکنان سفارت روسیه و خانواده‌هایشان فقط باید اجازه استفاده از پاسپورت‌های بیومتریک را داشته باشند که جعل آنها سخت‌تر است و به آنها ویزا و اجازه اقامت کشوری را بدهند که آنها می‌توانند به آنها سفر کنند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در واکنش به این خبر، درخواست پراگ را «احمقانه» خواند و گفت: پیچیده کردن کار دیپلمات‌های روسی، توانایی اتحادیه اروپا برای برقراری ارتباط با مسکو را مختل می‌کند.

حوزه یا منطقه شینگن به ۲۷ کشور اروپایی گفته می‌شود که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای شهروندان این منطقه حذف کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *