وضعیت قیمت در بازار لبنیات چگونه است

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از ایسنا،دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر بازار روال عادی خود را دارد و تا پایان ماه رمضان قیمت لبنیات افزایش نخواهد داشت.

مهدی هدایت نیا درباره قیمت لبنیات در ماه رمضان اظهار کرد: در حال حاضر بازار روال عادی خود را دارد و تا پایان ماه رمضان قیمت لبنیات افزایش نخواهد داشت. اگرچه به دلیل افزایش ۱۵ درصدی قیمت لبنیات سرانه مصرف لبنیات کاهش داشته است اما بازار همچنان حالت طبیعی خود را دارد.

وی افزود: در صورتی که قیمت شیر تغییر پیدا نکرده و دولت نهاده و ارز مورد نیاز گاوداری‌ها را تامین کند، قیمت لبنیات تغییر نمی‌کند.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی تصریح کرد: روزانه ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰ تن شیر وارد کارخانه‌های استان می‌شود که نسبت به سال قبل تغییری نداشته است اما در این میان چیزی که مطرح است کاهش میزان ورودی شیر گاوداری‌های سنتی و افزایش ورودی شیر گاوداری‌های صنعتی به کارخانه‌ها است. دلیل این مساله کمبود نهاده دامی برای دامداری‌های سنتی و فروش دام به دامدارهای صنعتی یا کشتار دام است.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع لبنی خراسان رضوی با اشاره به اینکه دولت باید به وعده‌های خود عمل کند، بیان کرد: قیمت نهاده افزایش داشته و سرمایه در گردش کارخانه‌های تولید لبنیات نیز تامین نشده است. همچنین تسهیلات مورد نیاز کارخانه‌ها تامین نشده و مشکلات صادارت لبنیات نیز مرتفع نگردیده است.

هدایت نیا با اشاره به رفع تعهدات ارزی مربوط به صادارت لبنیات بیان کرد: مقرر شده بود تا موضوع بازگشت ارز برای صادرات لبنیات متوقف شود و این موضوع برای شیر خشک ۴ ماه به طور اسمی متوقف شد ولی عملا اقدامی انجام نشد.

وی افزود: وقتی قیمت ارز کمتر می‌شود، صادرات  محصولات لبنی نیز افزایش پیدا می‌کند؛ البته این موضوع بیشتر برای کالاهایی که بازگشت ارز نداشته باشند رخ می‌دهد. در حال حاضر به دلیل موضوع بازگشت ارز صادارت لبنیات با پاکستان، افغانستان و عراق به صورت داخلی و ریالی صورت می‌گیرد که برای کارخانه‌ها سودی ندارد به همین دلیل است که افزایش صادرات نداریم.

هدایت نیا درباره صادارت لبنیات از خراسان رضوی بیان کرد: در ۱۱ ماه  سال جاری صادرات لبنیات از کشور ۶۲۸ میلیون دلار بوده که سهم  خراسان رضوی ۱۵ درصد از این میزان است.

وی با بیان اینکه وزارتخانه باید مشکلات مربوط به موضوع صادارت را حل کند، تصریح کرد: در حال حاضر در کشور ۲۰ تا ۳۰ هزار تن و  در خراسان رضوی ۷ تا ۸ هزار تن شیر خشک دپو شده است زیرا صادرات صورت نمی‌گیرد. موضوع  بازگشت ارز اگر متوقف شود، کالاهای لبنی دپو شده صادر خواهند شد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی