به گزارش پایگاه خبری پایروس؛ منابع آگاه اوکراینی می‌گویند این هشدار در ماه گذشته میلادی در جریان نشست سفیر چین در اوکراین با مقامات دولت این کشور عنوان شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که هنوز وزارت امور خارجه چین، سفارت چین در کی‌یف و وزارت امور خارجه اوکراین به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداده‌اند.

پکن روابط نزدیکی با مسکو دارد و تاکنون انتقادی از عملیات نظامی روسیه نداشته اما همواره بر حاکمیت و تمامیت ارضی تمامی کشورها تاکید می‌کند و هم‌چنین پیشنهاد میانجیگری برای حل‌وفصل این درگیری را داده است.

اوکراین ۴۸ شرکت در سطح جهان از جمله ۱۴ شرکت چینی را به عنوان «حامیان بین‌المللی جنگ» فهرست کرده و ادعا می‌کند که فعالیت‌های تجاری آن‌ها «به طور غیرمستقیم به تلاش‌های جنگی روسیه کمک می‌کند».

یکی از منابع اوکراینی گفت: سفیر چین خاطرنشان کرده که این موقعیت می‌تواند تاثیر منفی بر روابط ما (چین-اوکراین) بگذارد. البته چین هنوز شروطی را تعیین نکرده اما به سادگی موضع خود را نشان داده است.

یکی دیگر از این منابع اوکراینی افزود: پکن می‌تواند این موضوع را به خرید غلات اوکراین توسط چین ربط بدهد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که پیش از آغاز جنگ روسیه-اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، چین بزرگترین شریک تجاری اوکراین بود و همچنان مصرف کننده مهم غلات، روغن آفتابگردان و سنگ آهن اوکراین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *