هشدار نارنجی سازمان هواشناسی برای ۶ استان کشور/ کولاک در راه است

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌رنگ نسبت به بارش در برخی استان‌های غرب و جنوب غرب هشدار داد.

بر اساس این هشدار دوشنبه (۲۲ اسفند) رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف در استان‌های خوزستان، جنوب ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر، جنوب لرستان رخ می‌دهد.

براثر این وضعیت جوی احتمال لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف و خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

این سازمان برای کاهش آسیب‌های احتمالی ناشی از این مخاطرات اجتناب از سفرهای برون‌شهری و فعالیت‌های کوهنوردی همچنین خودداری از هر گونه عملیات کشاورزی در زمان بارندگی شامل کود سرک، سمپاشی و غیره را لازم می‌داند.

همچنین عدم تردد ماشین آلات کشاورزی روی مزارع و انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان مسقف، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، جلوگیری از ورود رواناب (آب گل آلود) به استخرهای پرورش ماهی و دامداری‌ها، محافظت از محصولات کشاورزی در برابر تگرگ به‌ویژه کشت‌های زیر پلاستیک، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر و آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه توصیه می‌شود.

در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی