هشدار سازمان هواشناسی به ۲۶ استان کشور

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در مناطقی از غرب، جنوب غرب، جنوب، مرکز، شرق و استان کرمان بارش باران گاهی همراه با وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش‌بینی شده است. همچنین در سواحل دریای خزر وزش باد شمالی و کاهش نسبی دما همراه بار ابرناکی، بارش باران و در ارتفاعات البرز شرقی بارش برف روی می‌دهد.

روز چهارشنبه در مناطقی از یزد، کرمان،‌ سیستان و بلوچستان و سواحل دریای خزر بارش پراکنده و وزش باد روی می‌دهد. در این روز با ورود سامانه بارشی به کشور بارش‌ها به‌تدریج در نوار غربی آغاز می‌شود. طی روز چهارشنبه در نیمه شمالی خوزستان، ایلام و جنوب لرستان بارش‌ها شدید خواهد بود.

روز پنجشنبه گستره فعالیت سامانه بارشی در غرب، شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و شمال خوزستان است و در قزوین و تهران بارش‌ها شدت دارد. در این روز در نیمه شمالی سیستان و بلوچستان رگبار پراکنده و در سواحل دریای خزر رگبار باران و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

روز جمعه در شمال آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی،‌شرق سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز شرقی و در مناطق مرزی واقع در نوار شرقی و دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های البرز، تهران و سمنان رگبار پراکنده و وزش باد شدید روی می‌دهد.

شنبه در ارتفاعات شرقی البرز، ارتفاعات کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان رگبار و وزش باد انتظار می‌رود. امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل کاهش دما روی می‌دهد که ماندگاری هوای خنک تا روز پنجشنبه ادامه دارد.

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق توام با وزش باد شدید موقتی، رخداد مه و در ارتفاعات و نواحی با اقلیم سرد بارش برف

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴: خوزستان، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، همدان، مرکزی، کردستان، زنجان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، غرب قزوین، ارتفاعات در کرمان و سیستان و بلوچستان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵: کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، قم، البرز، مرکزی، همدان، تهران، سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و غرب اصفهان.

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶: گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان.

اثر مخاطره: کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل هوایی، جاده ای و ریلی، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: بعدازظهر سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

نوع مخاطره: وزش باد شدید، رخداد تندبادهای لحظه‌ای و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳: سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و نیمه شرقی استانهای هرمزگان و کرمان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و غرب استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵: اصفهان، سمنان، تهران، قم، مرکزی، همدان، همدان، البرز، قزوین، زنجان، کردستان، فارس، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و هرمزگان.

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶: سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، قم، تهران، مرکزی، البرز، قزوین، فارس، همدان، زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان.

اثر مخاطره: کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر و تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت و سقوط اشیا از ارتفاعات و آسیب به صنعت کشاورزی.

توصیه: اجتناب از حضور در فضای باز و سفرهای غیر ضروری، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، تعطیل کردن فعالیت‌های عمرانی، عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی