نشست «حکیم نظامی، پیشتاز حماسه‌های عاشقانه در ادبیات فارسی» در سارایوو برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از صداوسیما از سارایوو، ماشاالله شاکری سرپرست سفارت ایران در سارایوو ضمن ابراز خرسندی از حضور علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی در این نشست گفت: بسیاری از مردم در نقاط مختلف دنیا تمدن ایران را از دریچه شعر و شاعران آن می‌شناسند و شعر فارسی و گویش فارسی از سمرقند تا چین امتداد داشته است.
وی افزود: اگر چه این گستره امروز در قلمرو زبان فارسی نیست، اما اشعار شعرای ایران به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده است.
این نشست که با سخنرانی اساتید کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه سارایوو همراه بود، دکتر نامیر کارا حلیلویچ استاد گروه زبان و ادبیات فارسی به معرفی ویژگی‌های شعر حکیم نظامی پرداخت و دکتر غلامرضا سالمیان استاد اعزامی از کشورمان به دانشگاه سارایوو پیرامون شخصیت و آثار حکیم نظامی سخن گفت.
پخش کلیپ‌هایی درخصوص اثر هفت پیکر حکیم پر آوازه کشورمان و نظامی خوانی دانش آموزان کالج فارسی بوسنیایی، از دیگر برنامه‌های این نشست بود. در پایان مراسم نیز از دانش آموزان کالج فارسی بوسنیایی برای خوانش اشعار حکیم نظامی تقدیر شد.
همزمان در این نشست، نمایشگاه تصاویر آثار نگارگری استاد شیخ زاده و خوشنویسی استاد سلطان محمد نور و محمود مذهب از هنرمندان قرن دهم هجری از پنج گنج حکیم نظامی گنجوی به نمایش در آمد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی