نامزدهای انتخابات ۲۰۲۴آمریکا


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از خبرآنلاین، هنوز بیش از یک سال به انتخابات سال ۲۰۲۴ باقی مانده اما نامزدهای اصلی آن تا اینجای کار کم نبوده‌اند. دونالد ترامپ و بایدن قرار است یکبار دیگر مانند سال ۲۰۲۰ مقابل یکدیگر قرار بگیرند. البته به‌شرطی که بایدن بتواند از مشکلاتی که سن و سالش برایش ایجاد کرده عبور کند و ترامپ هم از رسوایی‌هایی مانند حمله به کنگره و … به سلامت بگذرد. اما این دو نفر تنها چهره‌هایی نیستند که آمادگی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان داده‌اند.

ترامپ در پی آمریکایی با شکوه
رئیس جمهور ۷۶ ساله سابق آمریکا که تمام شدن دوران ریاست جمهوری اش با رسوایی حمله به کنگره همراه بود؛ اعلام کرده که می‌خواهد یکی از کاندیداهای انتخابات آینده باشد. او در تلاش است تا یک زن را به عنوان معاون خود انتخاب کند تا همان حربه ای را به کار برد که دموکرات ها در سال ۲۰۲۰ از آن بهره برده بودند. ترامپ که به دلیل رفتار ناشایست با زنان شناخته می‌شود و در میان آنها محبوبیت کمتری دارد، می‌خواهد این نقطه ضعف را به نقطه قوت خود تبدیل کند. با این حال به‌نظر نمی‌رسد که حافظه جمعی آمریکایی‌ها این موضوع را از یاد ببرد. نظرسنجی موسسه دبلیو پی ای اینتلیجنس می‌گوید ترامپ در انتخابات آینده در صورتی که موانع قانونی به خاطر دادگاهش نداشته باشد، می‌تواند از سد جو بایدن بگذرد. در انتخابات قبلی هم درصد آرای ترامپ بالاتر از میزانی بود که نظرسنجی‌ها اعلام می‌کردند و افکار عمومی بر آن باور داشت. ترامپ دو وعده اصلی را در انتخابات سال آینده با خود همراه دارد. او یک بار دیگر بر روی بازگشت ایالات متحده به دوران شکوه تاکید کرده و در مورد جنگ اوکراین می‌گوید می‌تواند به بحران پایان دهد و راه نجات از جنگ جهانی سوم را در دست دارد.

بایدن و تردیدها در مورد سلامتی‌اش
همسر جو بایدن اخیرا اعلام کرده که جو قرار است کاندیدای انتخابات سال آینده شود. این خبر غیرمنتظره نبود و تقریبا تمام روسای جمهور امریکا که در دور اول زنده مانده‌اند، در دور دوم هم کاندیدا شده‌اند. او یکی از مهم‌ترین چهره‌های دموکرات‌ها در حال حاضر است اما حال و روز چندان خوشی ندارد. او به تازگی از شر سرطان پوست خلاص شده و برخی ویدیوها باعث شده تا در مورد اختلال حواس او گمانه‌زنی‌هایی مطرح شود. او تلاش کرده تا در زمینه اقتصادی و سیاسی در این یکی دو سال باقی مانده نظر آمریکایی‌ها را جلب کند. با همه اینها محبوبیتش در نظرسنجی‌ها دچار تغییراتی شده است و رای‌های شناوری که در سال ۲۰۲۰ جلب کرده بود، در حال رفتن به سمت رقیب جمهوری خواهش؛ ترامپ هستند.

نیکی هیلی و جدایی از ترامپ
در دورانی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود، نیکی هیلی یکی از طرفداران پروپاقرص او به حساب می‌آمد که وفاداری ویژه‌ای به او داشت. اما ظاهرا این وضعیت در سال‌های اخیر دچار تغییر شده و هیلی می‌خواهد به عنوان یک نیروی سیاسی جدا از ترامپ شناخته شده و حتی یکی از مهره‌های جمهوری‌خواهان در انتخابات آینده باشد. او در ماه فوریه اعلام کرد که کاندیدای جمهوری خواهان خواهد بود و در داخل این حزب احتمالا با ترامپ رقابت می‌کند. به‌نظر می‌رسد که هیلی به عنوان یک زن از میان جمهوری‌خواهان شانس خود را بالا می‌بیند تا دستکم در انتخابات درون حزبی، ترامپ را شکست دهد. این زن جوان از پدرومادری مهاجر و پنجابی به‌دنیا آمده و فرماندار کارولینای جنوبی بوده است و بعد تر به تیم ترامپ به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل پیوست.


او هم مانند هیلی آماده است تا با ترامپ به رقابت بپردازد. ران دسنتیس وکیل ۴۴ ساله‌ای است که در دانشگاه‌های ییل و هاروارد تحصیل کرده است. او تجربه حضور در عراق به عنوان یک عضو ارتش آمریکا را دارد و در مجلس نمایندگان هم حضور داشته. یکی از نقاط تاریک او این است که در دوران کرونا در مقابل استفاده از ماسک و واکسن خودداری می‌کرد. البته این موضوع احتمالا برای بسیاری از طرفداران محافظه‌کاران نمی‌تواند نقطه ننگی بر کارنامه دسنتیس به حساب بیاید. ترامپ ران را ران دی‌سنکتیمونیوس صدا می‌کند و ظاهرا یک سری پرونده هم برای بی‌آبرو کردن این وکیل جوان، از همین حالا آماده کرده است.

پنس، یار دیروز و رقیب امروز
به‌نظر می‌رسد که مایک پنس از سال ۲۰۲۰ راهش را از ترامپ جدا کرد. او در حالی که ترامپ حاضر به شرکت در مراسم تحلیف بایدن نشد، به این مراسم رفت تا چهره‌ای معقول از خود به جهان نشان دهد. با همه اینها کسی فراموش نمی‌کند که پنس چهار سال معاون وفادار ترامپ بود و در تصمیمات او شراکت داشت. او زمانی یک برنامه رادیویی داشت و بعد بخت یارش شد و به فرمانده ایندیانا تبدیل شد. در آن زمان او توانست قلب محافظه‌کاران جمهوری‌خواه را به دست بیاورد. مسیحیان انجیلی پنس را روی چشمشان می‌گذارند. یکی از دلایل حمایت پرشور این گروه از ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ حضور همین مرد در کنار کاندیدای جمهوری خواهان بود. اما حالا که او خودش پا به میدان گذاشته، بعید است مسیحیان انجیلی بخواهند پول و توجه خود را صرف دونالد ترامپ کنند و مستقیما پشت سر پنس در می‌آیند.

به‌نظر می‌رسد که جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۴ حسابی با کاندیداهایی که روزگاری در کنار ترامپ بودند به مشکل بخورند. در حال حاضر مهم‌ترین چهره دموکرات‌ها خود بایدن است و در صورتیکه او صلاحیت حضور در انتخابات را داشته باشد، بعید است که رقیب قدر دیگری خودش را جلو بیندازد. با همه اینها برخی معتقدند که کامالا هریس در صورتیکه بایدن از صف خارج شود، کاندیدا خواهد شد. نام‌هایی مثل میشل اوبامان هم مطرح است و البته او هیچ علاقه‌ای به اینکه رئیس جمهور شود از خود نشان نمی‌دهد.

تبلیغات