مذاکرات روسیه و سازمان ملل درخصوص صادرات غلات

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از مشرق از خبرگزاری “تاس” وزارت خارجه روسیه توضیح داد: در این دیدار یک هیات بین سازمانی روسیه شرکت خواهد کرد. همچنین، نمایندگان بلندپایه سازمان ملل، از جمله مارتین گریفیتس معاون امور بشردوستانه دبیرکل و ربکا گرینزپن رییس کنفرانس سازمان ملل در امور تجارت و توسعه حضور خواهند داشت و در مورد توافق غلات گفت و گو خواهد شد.

پیش از این آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد درحالی که در کی یف حضور داشت، خواستار تمدید توافق میان روسیه و اوکراین برای صادرات غلات شد که در ۱۸ مارس به پایان می‌رسد.

وی گفت: طرح صادرات غلات از طریق دریای سیاه که در ماه جولای گذشته در استانبول مورد توافق واقع شد، شرایط را برای صادرات ۲۳ میلیون تن غلات از بنادر اوکراین را فراهم کرده است.

دبیر کل سازمان ملل افزود: شاخص قیمت مواد غذایی سازمان خواربار و کشاورزی در سال گذشته تقریباً ۲۰ درصد کاهش یافته و از این رو، صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی اوکراین و همچنین روسیه برای امنیت غذایی جهانی و قیمت مواد غذایی ضروری است.

روسیه و اوکراین از بزرگترین صادرات کنندگان غلات در جهان هستند و مسدودسازی صادرات غلات اوکراینی از طریق این آبراه جهانی توسط مسکو، باعث بحران غذایی شده است.

پس از یک توقف تقریباً ۶ ماهه ناشی از تهاجم روسیه، سه بندر دریای سیاه اوکراین در پایان جولای بر اساس توافق بین مسکو و کی‌یف با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه رفع انسداد شدند.

توافق ابتدایی صادرات غلات اوکراین در اوایل تابستان میان این کشور و ترکیه و روسیه نهایی شد و بر اساس آن صادرات غلات و کود این کشور از تعدادی از بنادر محاصره شده امکانپذیر شد. این توافق تاکنون یکبار تمدید شده است.

نمایندگان ترکیه، سازمان ملل، روسیه و اوکراین ۲۲ جولای ۲۰۲۲، این توافقنامه را در استانبول امضا کردند.

تبلیغات