مدافع حرمی که سوری ها اورا سیّد صدا می زدند

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، از ویژگی‌های شخصیتی شهید مدافع حرم عباسعلی علیزاده در جبهه مقاومت که همواره به‌ عنوان رویدادی برجسته در ذهن همرزمان او جای گرفته است، به غنیمت‌گرفتن تانک T۵۵ در شهر خلصه بود.

شجاعت او در فنون نظامی و رزمی باعث شد که مدافعان حرم به او لقب «باز شکاری» دهند. حتی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به پاس شجاعتش، انگشتر متبرک به انگشتان حضرت آقا را به او هدیه کرد.

این انگشتر به ‎عنوان یادگاری در دست شهید علیزاده بود تا اینکه شب عملیات انگشترش را در آورد و به همرزمش داد و گفت: من فردا در سیلو شهید می‌شوم. این انگشتر را بعد از شهادت به پسرم سینا بده.

مدافع حرمی که سیّد نبود، اما سیّد شد!

عباسعلی به زبان عربی مسلط بود و همین امتیاز کافی بود تا در برقراری ارتباط یگان‌های نظامی مستقر با مردم مناطق سوریه پیشگام باشد. امتیازی که منجر به فرصتی برای انتقال فرهنگی ۲ کشور و نیز صمیمیت میان شهید علیزاده و رزمندگان سوری شد.

این صمیمیت تا آنجا عمیق شد که سوری‌ها با اینکه او از سادات نبود، اما عنوان «سیدعباس» را که حکایت از آقایی و بزرگی عباسعلی داشت، برای او انتخاب کردند.

درباره این شهید بیش‌تر بدانید

شهید مدافع حرم عباسعلی علیزاده، نخستین شهید مدافع حرم جویبار است که در ۲۹ آذرماه سال ۱۳۹۴ قبل از آنکه ۵۰ سالش شود، در حالی‌ که ذکر یا حسین (ع) بر لب داشت در جاده خان‌طومان به آرزویش رسید. او از یادگاران دفاع مقدس بود و تمام آموزش‌های سخت چریکی را در اصفهان گذرانده بود. از طریق قرارگاه رمضان در مأموریت‌های مختلف برون‌مرزی در عمق خاک عراق حضوری فعال داشت. مزار این شهید در روستای سروکلای جویبار قرار دارد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی