لبنان تحمل بحران بلندمدت را ندارد


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ایرنا، نجیب میقاتی روز یکشنبه در سخنانی تصریح کرد: بر شهروندان لبنانی پوشیده نیست که بحران کنونی در یک لحظه به وجود نیامده است بلکه حاصل تراکم مشکلات در طول سال های گذشته است.

وی اضافه کرد: من همواره و پیش از رسیدن به نخست وزیری نیز تاکید کرده‌ام که اقداماتی که در حال انجام است، موضعی است و وضعیت بحرانی لبنان در آستانه انفجار قرار دارد و باید تا پیش از رسیدن به نقطه بدون بازگشت، اصلاحات بنیادین آغاز شود.

به گزارش روسیا الیوم، میقاتی گفت: تسریع در انتخاب رئیس جمهوری به لبنان این فرصت را می دهد که اصلاحات لازم را نیز همزمان آغاز کند و اوضاع کشور رو به بهبود برود.

وی تصریح کرد: دولت نمی تواند مسوولیت فقدان ریاست جمهوری را برعهده بگیرد اما با وجود همه انتقادها و اعتراض هایی که از سوی جریان های مختلف از جمله تیم میشل عون رئیس جمهوری سابق و جبران باسیل رئیس جریان ملی آزاد می‌شود، این دولت به جلسات خود ادامه می دهد.

نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان گفت: مواضع سیاسی مخالف یک حق است ولی مرزهای اعتراض باید مصلحت لبنان و اولویت، پیشبرد امور ملت و خواسته های آن ها باشد.

میقاتی افزود: کسانی که به اقدامات دولت، اعتراض و انتقاد دارند باید به صورت جدی برای انتخاب رئیس جمهوری جدید در سریع ترین زمان تلاش کنند تا همه این مشکلات از بین برود.

وی بیان کرد: باتوجه به اینکه ما از ابتدا، خطرناک بودن اوضاع را می دانستیم، اقدامات لازم را برای مذاکره با صندوق بین المللی پول انجام دادیم زیرا این تنها منبع مالی پیش روی لبنان است.

میقاتی اضافه کرد: تاخیر در انجام اصلاحات موردنظر صندوق بین المللی به سود لبنان نیست و باید هرچه سریع تر این اصلاحات را انجام دهیم تا از فروپاشی و رسیدن اوضاع به لبه پرتگاه جلوگیری کنیم.

تبلیغات