فرابورس معاملات بازار سرمایه را دچار اختلال کرد

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، بازار سرمایه در روزی که می‌توانست به اولین رکوردهای خود در سال 1402 دست پیدا کند، به دلیل اختلال ایجاد شده در سامانه‌های فرابورس، نتوانست به روند صعودی خود ادامه داد.

طبق اطلاعیه شرکت فرابورس، سامانه‌های معاملات انلاین این شرکت از صبح امروز با مشکل مواجه شده و همین مساله نیز باعث شد تا هیچ معامله ای در فرابورس انجام نشود.

انجام نشدن معاملات در فرابورس در نهایت منجر به انتقال مشکل به بورس شد و در یک ساعت پایانی بازار سرمایه با افزایش عرضه و کاهش در شاخص‌های بورس روبرو شد.

امروز شاخص توانست در همان ابتدای معاملات، به کانال 2 میلیون واحدی وارد شود و این مساله می‌تواند در روزهای آینده نیز ادامه دار باشد. در جریان معاملات امروز، صنایع پتروشیمی توانستند از کاهش بیشتر شاخص بورس جلوگیری کنند.

* بازدهی بورس از سایر بازارها عقب مانده است

راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره شرایط بورس گفت: سال گذشته برای بازار سهام سال چندان جالی نبود. بورس اگرچه در طول چندماه پایانی بالاخره توانست بازدهی مثبتی را کسب کند.

وی ادامه داد: بورس در میان همه بازارها از کمترین بازدهی در یک سال گذشته برخوردار بوده است و این بازار جامانده، در روزهایی که نرخ تورم به بالای 45 درصد رسیده است و نرخ دلار نیز روبه بالا در حال حرکت است، بورس می‌تواند در کوتاه مدت و بلندمدت بازدهی خوبی برای سهامداران داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: سال 1401 در شرایطی پایان یافته که سکه حدودا صعود قیمتی 113 درصدی را شاهد بوده است. دلار آمریکا به عنوان محبوب ترین ارز در بازار آزاد بازدهی 68 درصدی داشته و مسکن و خودرو نیز تا حد زیادی توانسته‌اند سرمایه‌گذاران خود را راضی نگه دارند.

آرمند تصریح کرد: این در حالی است که شاخص‌های بازار سهام در طول این مدت بیشتر نمایانگر تلاطم بوده‌اند تا رونق و در پایان سال کمتر از 30 درصد بازدهی را ثبت کرده‌اند.

* رشد شاخص های بورس در روز اختلال در فرابورس

در جریان معاملات امروز بورس، شاخص کل با صعود 20 هزار و 478 واحدی نسبت به روز کاری گدشته، تا سطح 2 میلیون و 18 هزار و 760 واحد بالا آمد. بازدهی این شاخص مثبت 1.02 درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افت 58 واحدی در رقم 592 هزار و 495 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص منفی یک صدم درصد بوده است.

معاملات فرابورس به علت اختلال در هسته معاملات با تاخیر آغاز شد و تا ساعت 15 ادامه پیدا کرد. شاخص کل فرابورس با افت 215 واحدی به رقم 24 هزار و 504 واحد رسید.

* افزایش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 12 هزار و 293 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 654 میلیارد تومان بود که 5 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

 ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 3 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 8 هزار و 970 میلیارد تومان رسید.

در بازار امروز، مجموعا مبلغ 65 میلیارد تومان خروج حقیقی از بازار داشته‌ایم. در بخش خرید، 82 درصد خریدها توسط حقیقی‌ها و 18 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است. همچنین در بخش فروش 83 درصد فروش‌ها توسط حقیقی‌ها و 17 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شده است.

* 33 نماد در صف خرید

در جریان معاملات امروز، تعداد 217 نماد با رشد قیمت و 519 سهم نیز با کاهش قیمت روبرو شدند.

در پایان معاملات یکشنبه، 33 نماد صف خرید داشتند و 24 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید به 729 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 46 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد وکغدیر (شرکت بین المللی توسعه صنایع معادن غدیر)، حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و شبصیر (شرکت پتروشیمی قائد بصیر) بیشترین صف خرید را داشتند.

در سوی دیگر در پایان معاملات نمادهای فسپا (گروه‌ صنعتی‌ سپاهان‌)، خچرخش (چرخشگر) و انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش را داشتند.

تبلیغات