رئیس روس نفت، هزینه اتحادیه اروپا برای رد گاز روسیه را فاش کرد!

فاش-کردن-هزینه-اتحادیه-اروپا-توسط-سچین-

ایگور سچین، رئیس شرکت بزرگ نفتی روسنفت روسیه در یک نشست انرژی در سنت پترزبورگ گفت که کشورهای اتحادیه اروپا در سه سال منتهی به سال ۲۰۲۳ بیش از ۶۳۰ میلیارد دلار برای واردات گاز غیرروسی هزینه کرده اند.

سچین در نشست  مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ (SPIEF) گفت که این رقم نزدیک به سرمایه گذاری های انجام شده در بلوک انرژی به اصطلاح سبز در مدت زمان مشابه است و آن را چهار برابر تولید ناخالص داخلی کل کشورهای بالتیک و برابر با حجم کل سوئد و لهستان توصیف کرد!

رئیس روسنفت تاکید کرد: این مبلغ همچنین برابر با کل هزینه گاز اتحادیه اروپا در هشت سال گذشته است.

سچین ادعا کرد که هزینه های انرژی بالاتر حاشیه سود بخش های انرژی بر مانند تولید فولاد، کودهای شیمیایی، مواد شیمیایی، سرامیک و شیشه را از بین می برد و افزود که فعالیت تولید در منطقه یورو از اواسط سال ۲۰۲۲ رو به کاهش بوده است. وی تاکید می کند که ۳۲ درصد از شرکت های آلمانی در حال برنامه ریزی برای انتقال امکانات تولیدی خود به خارج از کشور به دلیل افزایش هزینه های انرژی هستند که به طور اجتناب ناپذیری آنها را از مزیت رقابتی محروم می کند.

صادرات گاز روسیه به اتحادیه اروپا به دلیل تحریم های مربوط به مناقشه اوکراین و همچنین خرابکاری در خطوط لوله نورد استریم که قبلا مسیر اصلی گاز روسیه به منطقه بود، کاهش یافته است. بر اساس برآوردهای شورای اروپا، سال گذشته، سهم روسیه از صادرات گاز خط لوله به این بلوک از ۴۱ درصد در سال ۲۰۲۱ به حدود ۸ درصد کاهش یافت. در همین حال، مسکو هنوز حدود ۱۵ درصد از کل واردات گاز اتحادیه اروپا، از جمله گاز خط لوله و گاز طبیعی مایع (LNG) را به خود اختصاص داده است.

نروژ از روسیه پیشی گرفته و به بزرگترین تامین کننده گاز منطقه تبدیل شده است، در حالی که اتحادیه اروپا در حال افزایش واردات LNG گران قیمت از ایالات متحده و سایر کشورها است.

فاش-کردن-هزینه-اتحادیه-اروپا-توسط-سچین-
فاش-کردن-هزینه-اتحادیه-اروپا-توسط-سچین-

پولیتیکو در ماه مه با استناد به پیش نویس اسناد گزارش داد که اتحادیه اروپا در حال بررسی ایده تحریم بخش LNG روسیه است. انتظار نمی رود این اقدام به طور مستقیم واردات سوخت بلوک را ممنوع کند، اما طبق گزارش ها از صادرات مجدد آن توسط کشورهای عضو جلوگیری می کند.

در اکتبر سال ۲۰۲۲، سچین، مدیرعامل روس‌نفت هشدار داد که طرح جاه‌طلبانه این بلوک برای حذف انرژی روسیه تا ۱۱.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی برای اقتصاد آن هزینه خواهد داشت. وی همچنین گفت که رکود بالقوه در صنایع شیمیایی می تواند به ۲۰ تا ۴۵ درصد برسد در حالی که تولید متالورژی می تواند ۳۰ تا ۶۰ درصد کاهش یابد زیرا این بخش ها جزو برترین بخش های انرژی بر هستند.

 

اوایل سال جاری، معاون صدراعظم آلمان و وزیر اقتصاد رابرت هابک گفت که کشورش مزیت رقابتی خود را پس از کنار گذاشتن گاز روسیه از دست داده است اما پذیرفته نشد که اقتصاد اتحادیه اروپا در «وضعیت بسیار دشواری» است، زیرا واردات گاز از روسیه «بسیار سودآور» بوده است.

سال گذشته، نخست وزیر آلمان هشدار داد که اگر قرارداد ترانزیت گاز اوکراین با روسیه پس از انقضای آن در پایان سال ۲۰۲۴ تمدید نشود، آلمان باید ظرفیت صنعتی عظیم خود را کاهش دهد یا حتی آن را قطع کند.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی