روسیه در عرضه گاز به اروپا از آمریکا پیشی گرفت!

روسیه در عرضه گاز به اروپا از آمریکا پیشی گرفت

آمار‌ها نشان می‌دهد که محموله‌های ارسالی از آن سوی اقیانوس اطلس در ماه می برای اولین بار در دو سال گذشته از مسکو عقب‌تر بوده است.

فایننشال تایمز با استناد به داده های موسسه مشاوره ای ICIS گزارش داد واردات گاز اروپا از روسیه در ماه مه برای اولین بار در دو سال گذشته از عرضه گاز از ایالات متحده پیشی گرفت.

در ماه گذشته، محموله‌های گاز طبیعی مایع (LNG) از ایالات متحده ۱۴ درصد از کل عرضه به منطقه را به خود اختصاص داده است که کمترین میزان از اوت ۲۰۲۲ است. در همین حال، گاز خط لوله روسیه به همراه عرضه ۱۵ درصد LNG از کل عرضه گاز را تشکیل می‌دهد..

به نوشته این روزنامه، عرضه در ماه مه تحت تأثیر عوامل متعددی قرار گرفت، از جمله اختلال در عملیات یک تأسیسات اصلی صادرات LNG ایالات متحده و همچنین افزایش جریان گاز روسیه از طریق خط لوله گاز ترک استریم قبل از تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده که در ژوئن انجام شد.

علیرغم کاهش شدید تحویل گاز روسیه به منطقه به دلیل تحریم های مرتبط با اوکراین و خرابکاری در خطوط لوله نورد استریم، تعدادی از کشورهای اروپایی همچنان به شدت به گاز روسیه متکی هستند.

ترانزیت از طریق اوکراین و شاخه اروپایی ترک استریم در حال حاضر تنها دو مجرای عملیاتی برای گاز روسیه با لوله برای رسیدن به اروپای مرکزی و جنوبی هستند. کی‌یف قبلاً گفته بود که قرارداد فعلی ترانزیت با غول انرژی روسیه گازپروم را که در پایان سال ۲۰۲۴ منقضی می‌شود، تمدید نخواهد کرد.

 

ماه گذشته، روزنامه تجاری روسی Vedomosti با استناد به داده های ردیابی شده توسط شبکه اروپایی اپراتورهای سیستم حمل و نقل گاز (ENTSOG) گزارش داد که عرضه گاز روسیه به این منطقه از طریق ترک استریم در سه ماه اول نزدیک به ۴۰ درصد افزایش یافته و به ۵.۱۱ میلیارد متر مکعب رسیده است.

در ماه مه، شورای اروپا مقرراتی را برای گاز تجدیدپذیر، گاز طبیعی و هیدروژن تصویب کرد که به کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد از سال ۲۰۲۶ عرضه گاز از روسیه و بلاروس را به حالت تعلیق درآورند. همچنین به کمیسیون اروپا این امکان را می‌دهد که موقتاً عرضه گاز را حذف کند. گاز طبیعی یا LNG از هر دو کشور برای مدت حداکثر یک سال تامین می شود.

اوایل این ماه، ایگور سچین، رئیس شرکت بزرگ نفت روسیه روس‌نفت، گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سه سال گذشته تا سال ۲۰۲۳ بیش از ۶۳۰ میلیارد دلار برای واردات گاز غیرروسی هزینه کرده‌اند. وی افزود که این رقم برابر است با کل هزینه گاز اتحادیه اروپا در هشت سال گذشته!

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی