به گزارش پایروس به نقل از وزارت نیرو، جعفر محمدنژاد ادامه داد: اگر صنایع در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری یا اقدام مثبتی انجام دهند، از محدودیت بر در تابستان معاف خواهند شد و در اولویت تأمین برق صنایع قرار می‌گیرد.

وی افزود: بر اساس تکلیفی که ماده ۱۶ قانون جهش تولید برای صنایع ایجاد می‌کند، صنایع باید یک درصد از مصرف سالانه را تا ۵ سال از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کنند.

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر درباره جذابیت سرمایه‌گذاری صنایع در حوزه انرژی‌های نو خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌ها عدم النفع ناشی از قطعی برق صنایع در تابستان به‌قدری زیاد است که احداث نیروگاه تجدیدپذیر برای صنایع مختلف کاملاً توجیه اقتصادی دارد و علاوه بر این نکته مهم اگر بخشی از تأمین برق صنایع از طریق انرژی تجدیدپذیر انجام شود، وزارت نیرو متعهد می‌شود تا این صنایع را از خاموشی معاف کند؛ چراکه نیروگاه تلقی می‌شوند.

محمدنژاد با اشاره به مرحله‌ای گذار در کشور و لزوم فرهنگ‌سازی پیرامون اهمیت انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: همچنان بسیاری از متولیان کلان انرژی بر این باور هستند که کشور نیاز به مصرف نفت، گاز و دیگر انرژی‌های فسیلی دارد و این در حالی است که نه‌تنها این منابع به‌اندازه کافی وجود ندارد؛ بلکه ظرفیت‌های طبیعی نیز بیش از این اجازه افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی را نمی‌دهد.

وی با اشاره به تأثیر قابل‌توجه ورود صنایع خرد به حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در رفع ناترازی برق خاطرنشان کرد: در کشور بیش از ۸۶۰ ناحیه و شهرک صنعتی وجود دارد که بیش از ۵۰ هزار کارگاه و تولیدکننده در آن فعالیت دارند و در این مراکز تولیدی سقف آزاد و پارکینگ وجود دارد که در آن فضای مناسبی برای نصب پنل خورشیدی فراهم است.

سخنگوی ساتبا ادامه داد: در این فضاها اگر ۲۰ کیلووات نیروگاه احداث شود که خللی هم در فعالیت کارگاه ایجاد نمی‌کند، ظرفیتی بالغ بر هزار مگاوات برق تولید خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *