سکوت بانک مرکزی در برابرافزایش نرخ ارز

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از مهر، آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه راه اندازی مرکز مبادله ارز می‌تواند مثمر ثمر باشد گفت: مرکز مبادله ارز فضایی برای تولید کننده ها و متقاضیان است، هر فرد تقاضای خود را مطرح می‌کند و فروشنده نیاز بازار را متوجه می‌شود از این طریق می‌توان به نیاز بازار پی برد و ارز مورد نیاز را تأمین کرد.

وی ادامه داد: در بازار مبادله بایدرویه‌ای وجود داشته باشد که نشان دهد خارج از این مرکز آیا مبادله‌ای وجود دارد که دولت آن را ندیده باشد. زیرا برسی شد که افرادی که در صف‌های طولانی دلار می‌ایستند تنها کسانی هستند که به دلار نیاز دارند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: اکنون برای دوام این مرکز وزارت خانه‌ای باید این مساله را تأیید کند که به چه مقدار ارز نیاز دارد، نمایندگان وزارتخانه‌های مختلف در این مرکز حضور دارند و تقاضایی که خارج از این مرکز وجود دارد را برسی می‌کنند که به این نتیجه می رسیم عده‌ای سوداگر و برخی برای پوشش و تورم به خرید دلار روی می‌آورند، البته گزینه‌هایی نظیر قاچاق و نگهداری سرمایه در خارج کشور هم وجود دارد که نباید به آن بی توجه بود، که این موارد سهم چندانی در قیمت ارز ندارند.

بغزیان اضافه کرد: این مرکز می‌تواند میزان تقاضا را شناسایی کرده و به آن پاسخ دهد. البته قیمت گذاری ارز هم بی تأثیر در گرانی دلار نیست چرا که خریداران ارز به دنبال ارز ارزان هستند و برای فروش می‌خواهند ارزی که در دست دارند را با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند و با توجه به اینکه دلار ۴۲ هزار تومان در این مرکز قیمت گذاری شده است بازار نیز باید از آن تبعیت می‌کرد که این اتفاق نیفتاد.

به گفته این کارشناس بانکی فاصله معقول در بازار مبادله و بازار آزاد به ۴ تا ۵ هزار تومان می‌رسد اما زمانی که تقاضا بالا می‌رود نقش بازار آزاد کمتر می‌شود در نرخ دلار و به سمت نرخ مرکز مبادله سوق پیدا می‌کند، اما این سوال وجود دارد که چه اتفاقی منجر به افزایش قیمت دلار شده است در پاسخ باید گفت مافیای ارز مقاومت می‌کنند در این چهارچوب قرار نگیرند و عده‌ای هم با بازار سازی، شایعه پراکنی، دلار حراجی و حتی دلار سبزه میدانی قیمت‌ها را اعلام می‌کنند که موجب بالا رفتن نرخ ارز می‌شود.

وی ادامه داد: بانک مرکزی نباید این مرکز را رها کنند تا شکست بخورد بلکه لازم است از این مرکز حمایت کند تا به طور موفق عمل کند.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا راهکاری برای کنترل نرخ ارز وجود دارد گفت: اگر توانستیم نرخ گوشت، مرغ و دیگر اقلام را کنترل کنیم نرخ ارز را هم می‌توان کنترل کرد.

بغزیان در خاتمه اضافه کرد: بسیاری نمی‌خواهند این مرکز باقی بماند و بهترین راهکار را تخریب از ابتدا می‌دانند؛ به عنوان مثال اتفاقی که در عرضه خودرو در بورس رخ داد هم اکنون برای این مرکز در حال رخ دادن است این مرکز را می‌توان بورس ارز و طلا دانست که متقاضی و فروشنده با یکدیگر روبرو می‌شوند.

به گفته این کارشناس بانک مرکزی می‌داند چگونه در بازار ارز دخالت می‌شود اما اینکه با آن برخورد نمی‌شود جای تعجب دارد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی