سخنرانی معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران در اجلاس وزرای کشاورزی بریکس

سخنرانی-معاون-وزیر-کشاورزی-در-بریکس

به گزارش پایروس نیوز، علیرضا مهاجر، معاون امور زراعت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران که در راس هیاتی در چهاردهمین اجلاس وزرای کشاورزی بریکس در مسکو حضور یافت، در این سخنرانی اظهار داشت که در راستای «کاهش پیامدهای تغییر اقلیم و سازگاری با این پدیده» و «حفظ منابع طبیعی و تنوع‏ زیستی»، انتقال به سیستم تولیدکشاورزی کارآمد، بهره‌ور، باثبات‏، انعطاف ‏پذیر و پایدار، اجتناب‏ ناپذیر است.

وی افزود در این راستا، توسعه همکاری‏ها، انتقال دانش و تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه احیاء و غنی ‏سازی جنگل‌ها، مقابله با بیابان‌زایی، ایجاد و تقویت سیستم‌های هشدار زودهنگام خطر، تثبیت شن‌های روان و مهار کانون‌های بحرانی و توسعه کشاورزی هوشمند به اقلیم توسط کشورهای عضو بریکس، اقدامی موثر در این زمینه است؛ مسیری به سوی ارتقای امنیت غذایی خواهد بود.

مهاجری گفت توسعه گردشگری پایدار روستایی، کشاورزی و غذایی و لزوم شناسایی، ثبت و صیانت از نظام‌های میراثی کشاورزی مهم جهانی (GIAHS)، به عنوان یک ترکیب حیاتی از خدمات اجتماعی، فرهنگی، اکولوژیکی و اقتصادی، اهمیت زیادی در راستای حفظ و توسعه کشاورزی مردم پایه و انعطاف‌پذیر و بهبود معیشت کشاورزان خرد را داراست.

وی در ادامه افزود، جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی ممتاز و مزیت‌های ترانزیتی فراوان،‌ تقاطع کریدورهای ترانزیتی شمال-جنوب و شرق-غرب و با دارا بودن بنادر تجاری در حاشیه دریای خزر، خلیج‏ فارس و دریای عمان، شرایطی را بوجود آورده است تا از طریق همکاری با اعضای بریکس، شبکه‌های تجاری در حوزه کشاورزی در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی را گسترش دهد و تجارت را با بالاترین بهره ‏وری و کمترین هزینه تسهیل نماید. یقیناً جمهوری اسلامی ایران شریکی مطمئن و موثر در همکاری‌های دو و چندجانبه خواهد بود.

وی ادامه داد جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهد کرد تا موانع موجود بر سر راه توسعه همکاری‌های کشاورزی بریکس را از میان برداشته و متقابلا از کشورهای عضو نیز این انتظار را دارد، تا دریچه جدیدی از مناسبات اقتصادی و تجاری کشاورزی را بگشاییم. توسعه چند سال اخیر مناسبات کشاورزی ایران و اعضای بریکس نشان می‌دهد که این اراده در همه اعضا عملی و قابل تحقق است و باید با طراحی و پیگیری، ظرفیت‌های مشترک را به پروژه‌ها و طرح‌های چندجانبه تبدیل کنیم و از ظرفیت دیگر بازیگران در سطح منطقه و جهان برای تحقق اهداف کشاورزی بریکس استفاده کنیم.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی