ساخت مسکن و عرضه زمین‌ از ابزارهای اصلی مهار تورم و رشد تولید

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، هادی عباسی ضمن تبریک سال نو به فرمایشات مقام معظم رهبری در موضوع مهار تورم و رشد تولید در سال 1402 اشاره کرد و اظهار داشت: ‌در سال 1401 همه تلاش خود را به کار بستیم تا زمینه حل اساسی‌ترین مسئله در کشور یعنی مسکن را فراهم کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت تامین سرپناه برای مردم گفت: مسکن، بیشترین سهم را در سبد هزینه خانواده دارد و زمانی که شما مسئله سرپناه یک خانواده را حل کنید به ویژه برای دهک های کم درآمدی، یعنی به لحاظ اقتصادی نیمی از هزینه وی را کاهش داده‌اید و از این طریق به معیشت خانواده کمک کرده‌اید.

* مسکن بیشترین سهم را در تورم کشور دارد

وی افزود: مسکن بیشترین سهم را در تورم کشور دارد و در شرایطی که با عرضه متناسب با نیاز و جلوگیری از ورود تقاضای سوداگرانه زمینه کنترل بازار این کالای اساسی را فراهم کردید، یعنی مهمترین موتور محرک رشد تورم را از کار انداخته‌اید.

عباسی گفت: در صورتی که اقدامات لازم برای کنترل بازار مسکن در فضای اقتصاد کلان کشور مهیا شود و هم زمان تولید مسکن با عرضه زمین با هزینه صفر در شهر‌ها و روستا ها انجام پذیرد، رسیدن به تورم تک رقمی به امری ممکن تبدیل می‌شود.

* ساخت مسکن پیشران تولید است

این مقام مسئول در تشریح اهمیت هدایت منابع بانکی به حوزه تولید گفت: ساخت مسکن پیشران تولید است و در صورتی که منابع نقدینگی از جمله منابع نظام بانکی به این حوزه هدایت شود و بانک‌ها به وظیفه قانونی خود عمل کنند، یک پیشران تولید کشور فعال خواهد شد.

وی ادامه داد: مسکن با بیش از 140 صنعت پسینی و پیشینی ارتباط مستقیم دارد و زمانی که یک واحد مسکونی ساخته می‌شود، از کارخانه فولاد و سیمان گرفته تا یک کارگاه کوچک نجاری و جامعه مهندسی کشور مشغول به فعالیت خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تولید مسکن با عرضه زمین تنها بخشی است که می‌تواند همزمان رشد اقتصادی را افزایش دهد و زمینه کاهش تورم را فراهم کند، در حقیقت فعال شدن این بخش به قیچی شدن فقر در کشور ختم خواهد شد.

عباسی بیان کرد: در سال 1402 با همه توان تلاش خواهیم کرد تا زمینه شکوفایی طرح نهضت ملی مسکن در روستاها و شهر‌ها را فراهم کرده و گام بلندی به سوی حل مهم‌ترین مسئله روز مردم برداریم تا ضمن مهار تورم و افزایش تولید، معیشت خانواده‌ها تقویت شود و عدالت اجتماعی بهبود یابد.

تبلیغات