روسیه، حامی اصلی حماس برای حق تعیین سرنوشت

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از اسپوتنیک، موسی ابومرزوق، رئیس دفتر روابط بین‌المللی در جنبش حماس پس از دیدار با میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه در مسکو گفت: سردی روابط با عربستان همچنان وجود دارد و تلاش می‌کنیم تا آن را پشت سر بگذاریم.

تلاش‌ها از سوی ما ادامه خواهد داشت و امیدواریم که این پرونده بسته شود. اما این امر به سیاست‌های عربستان و نه حماس بستگی دارد.

وی تاکید کرد، گشایش از سوی حماس به روی عربستان وجود دارد و این جنبش خواهان هیچگونه اختلافی با آن نیست. حماس هیچ مشکلی را بخاطر بازداشت شدگان در عربستان ایجاد نکرده است.

ابو مرزوق عنوان داشت، مدت حبس بازداشت شدگان در عربستان ۵ سال شد، اما ما مشکلی ایجاد نکرده و نخواهیم کرد. این پرونده شروع به از هم پاشیدگی کرده و روابط خوبی با عربستان شکل خواهد گرفت.

وی تصریح کرد، پیش از بهبود روابط ایران و عربستان، گشایش‌هایی در مسئله بازداشت شدگان وجود داشت. بطوریکه تاکنون ۸ الی ۹ تن از زندان‌ها خارج شدند.

روابط میان حماس و عربستان پس از فروپاشی “توافق مکه” تحت نظارت ریاض برای آشتی میان دو جنبش فتح و حماس در نوار غزه در فوریه ۲۰۰۷ روبه وخامت نهاد. به رغم قطع روابط میان حماس و ریاض، این جنبش تلاش کرده است تا روابط خود را با ریاض ترمیم کند و با آن ارتباط برقرار نماید.

انتهای پیام

تبلیغات