وزارت تجارت و بازرگانی انگلیس اعلام کرد: تجارت انگلیس با ایران در سال میلادی گذشته رشد ۸.۷ درصدی را تجربه کرد و  به بیش از ۴۲۰ میلیون پوند رسید!

 

به گزارش پایروس نیوز، آمارهای منتشر شده جدید از سوی وزارت تجارت و بازرگانی انگلیس، کل تجارت این کشور با ایران را در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۳۸۹ میلیون پوند اعلام کرد که این رقم با افزایش ۳۴ میلیون پوندی معادل ۸.۷ درصد به ۴۲۳ میلیون پوند در سال ۲۰۲۳ رسیده است.

 

صادرات انگلیس به ایران نیز در سال میلادی گذشته ۲۲۲ میلیون پوند و واردات این کشور از ایران ۲۰۱ میلیون پوند بوده که این رقم نشان دهنده تعادل نسبی در تراز تجاری بین دو کشور است.

بر اساس این گزارش از کل صادرات ۲۲۲ میلیون پوندی انگلیس به ایران در سال میلادی گذشته ۶۸ میلیون پوند مربوط به صادرات کالا بوده و ۱۵۴ میلیون پوند نیز شامل صادرات خدمات به ایران بوده است. صادرات کالاهای انگلیسی به ایران در این سال رشد ۷.۹ درصدی داشته و صادرات خدمات به ایران افزایش ۱.۳ درصدی داشته است.

 

محصولات پزشکی و دارویی مهم‌ترین کالای صادراتی انگلیس به ایران

 

محصولات پزشکی و دارویی مهم‌ترین کالای صادراتی انگلیس به ایران در سال ۲۰۲۳ بوده که مبلغ ۱۲.۵ میلیون پوند را شامل می شود. میوه و سبزیجات نیز با رقم ۴.۲ میلیون پوند مهم‌ترین گروه کالایی وارداتی انگلیس از ایران در این سال بوده است.

در موضوع خدمات، مسافرت و گردشگری نیز بخش عمده‌ای از تجارت بین دو کشور را شامل می شود، به طوری که ۱۳۰ میلیون پوند از صادرات خدمات انگلیس به ایران در سال ۲۰۲۳ مربوط به مسافرت و گردشگری و ۱۶۸ میلیون پوند از واردات خدمات این کشور از ایران مربوط به همین امر بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *