به گزارش پایروس به نقل از ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش «انرژی‌های تجدیدپذیر خود در سال ۲۰۲۳» اعلام کرد که ظرفیت‌ جدید انرژی‌های تجدیدپذیر، سریع‌ترین نرخ رشد را در دو دهه گذشته داشته است و سال ۲۰۲۳ بیست و دومین سال متوالی بود که افزایش ظرفیت‌ انرژی‌های تجدیدپذیر، رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

این آژانس خاطرنشان کرد که رشد ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در اروپا، آمریکا و برزیل، به بالاترین حد خود رسید، اما چین با شتاب فوق العاده در نصب تاسیسات جدید، از همه کشورها پیشی گرفت. چین در سال میلادی گذشته، به اندازه کل جهان در سال ۲۰۲۲، فتوولتائیک‌های خورشیدی را راه‌اندازی کرد و همزمان، تاسیسات نیروی بادی این کشور نسبت به سال قبل، ۶۶ درصد رشد داشتند.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که در سطح جهانی، فتوولتائیک‌های خورشیدی به تنهایی، سه چهارم افزایش ظرفیت‌ انرژی‌های تجدیدپذیر را تشکیل می‌دهد.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی در ژوئن سال ۲۰۲۳ اظهار کرده بود: در سال جاری، جهان قرار است مقدار بی‌سابقه انرژی‌های تجدیدپذیر را به سیستم‌های برق اضافه کند که بیش از مجموع ظرفیت برق آلمان و اسپانیا است. وی گفته بود: بحران انرژی، تقاضا برای نیروگاه‌های مقیاس بزرگ و خورشیدی روی پشت‌بام را افزایش داده است.

آژانس بین المللی انرژی در ماه مه سال ۲۰۲۳ اعلام کرد که سرمایه گذاری در تولید برق خورشیدی برای اولین بار در سال ۲۰۲۳ از سرمایه‌گذاری در تولید نفت، فراتر می رود.

آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: ظرفیت جهان برای تولید برق تجدیدپذیر، سریع‌تر از هر زمان دیگری در سه دهه گذشته، رو به رشد است و یک فرصت واقعی برای دستیابی به هدف سه برابر کردن ظرفیت جهانی تا سال ۲۰۳۰ می‌دهد که دولت‌ها در کنفرانس تغییرات اقلیمی COP۲۸ در ماه گذشته تعیین کردند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بیرول در بیانیه‌ای گفت: گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که تحت سیاست‌های فعلی و شرایط بازار، ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر جهانی تا سال ۲۰۳۰، دو و نیم برابر افزایش می‌یابد اما هنوز برای رسیدن به هدف COP۲۸  برای سه برابر کردن انرژی‌های تجدیدپذیر کافی نیست. ما در حال نزدیک‌تر شدن هستیم  و دولت‌ها ابزارهای مورد نیاز برای بستن این شکاف را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *