رشد-اقتصادی-روسیه-مثبت-اعلام-شد

بانک جهانی رشد اقتصادی روسیه را مثبت اعلام کرد

بر اساس آخرین گزارش این موسسه، پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری 2.9 درصد افزایش یابد.

بانک جهانی پیش بینی رشد اقتصاد روسیه را بر اساس ارقام تجدید نظر شده منتشر شده در روز سه شنبه افزایش داد.

با توجه به چشم انداز اقتصاد جهانی 2024، تولید ناخالص داخلی روسیه در سال جاری 2.9 درصد و در سال 2025 1.4 درصد رشد خواهد کرد. این نسبت به پیش بینی قبلی آن که به ترتیب 2.2 و 1.1 درصد بود، یک روند صعودی است.

بانک جهانی اضافه کرد که اقتصاد روسیه در سال 2023 با رشد 3.6 درصدی در سال گذشته بهتر از پیش بینی ها عمل کرده و  نسبت به پیش بینی ژانویه 2.6 درصد و پیش بینی اکتبر 1.6 درصد افزایش چشمگیری داشته است.

این موسسه با اشاره به اینکه افزایش هزینه‌های نظامی نیز فعالیت‌ها را تقویت کرده است، نوشت: این ارتقا تا حد زیادی منعکس‌کننده تقاضای خصوصی بالا‌تر از حد انتظار است که توسط وام‌های مسکن یارانه‌ای، اقدامات مالی و بازار کار حمایت می‌شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: «در حالی که انتظار می‌رود رشد بالا در اواخر سال 2023 و آغاز سال 2024 فعالیت های مالی را در طول سال 2024 تقویت کند، پیش‌بینی تشدید اقدامات احتیاطی کلان و کاهش اعطای وام‌های یارانه‌ای برای تعدیل بخش خصوصی تنظیم شده است. در این گزارش اشاره شده است که روابط تجاری روسیه با چین رشد کرده است و مسکو، معاملات بیشتری با یوان چین انجام می دهد.

به گفته ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، رشد اقتصادی این کشور از میانگین جهانی بیشتر است. در نشست  هفته گذشته در مجمع بین‌المللی اقتصادی پترزبورگ (SPIEF) گفت که تولید ناخالص داخلی روسیه در سال گذشته 3.6 درصد افزایش یافت و از رکود 1.2 درصدی در بحبوحه تحریم‌های مرتبط با اوکراین در سال 2022 بازگشت.

در ماه آوریل، صندوق بین‌المللی پول (IMF) اعلام کرد که انتظار دارد اقتصاد روسیه در سال 2024 سریع‌تر از همه اقتصادهای پیشرفته رشد کند. این صندوق، پیش‌بینی می کند که تولید ناخالص داخلی این کشور 3.2 درصد افزایش یابد که از نرخ‌های رشد مورد انتظار برای ایالات متحده بیشتر است.

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه پیشتر گفته بود که انتظار دارد رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2024 برابر با سال گذشته باشد، در حالی که بانک روسیه آن را 2.5 تا 3.5 درصد اعلام کرده است.

تبلیغات