راه حل خنده دار برند چینی برای دور زدن تحریم های آمریکا

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از گجت نیوز، تحریم های دولت آمریکا علیه هواوی، جزو سنگین‌ترین تحریم‌هایی بودند که علیه یک شرکت فعال در حوزه تکنولوژی اعمال می‌شود. در سال‌های پس از تحریم، هواوی تلاش کرد با استفاده از روش‌های مختلف، به رشد کسب و کارش ادامه دهد و حالا تازه‌ترین روش این شرکت که کمی خنده‌دار و هوشمندانه است، استفاده از برچسب و فن خنک‌کننده است!

هواوی در کنار حضور در بازار گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و گجت‌های مختلف، یکی از تامین‌کنندگان بزرگ تجهیزات سرور و هاستینگ در جهان است. با این که هواوی توان تولیدی قابل توجهی دارد اما برای به دست آورده تراشه‌ها، پردازنده‌ها و بسیاری دیگر از قطعات به شرکت‌های آمریکایی وابسته است.

با توجه به تحریم‌های آمریکا، این شرکت چینی راهی برای دسترسی مستقیم و بدون دردسر به قطعات مورد نیازش ندارد و باید قطعات را از روش‌هایی غیرمعمول تهیه کند. شرکت‌هایی که هواوی از قطعات آن‌ها استفاده می‌کنند نیز در صورتی که نام و نشانشان افشا شود، باید منتظر واکنش سخت دولت ایالات متحده باشند. حالا هواوی مجبور شده برای حفظ نام تامین‌کنندگانش، از راه‌حل‌های عجیبی استفاده کند.

هواوی و چالش هایش برای فرار از چنگ تحریم ها!

در جریان کنگره جهانی موبایل بارسلون ۲۰۲۳، هواوی از جدیدترین مادربوردهای مخصوص سرور خود رونمایی کرد. نکته عجیب درباره این محصولات این بود که تمام آن‌ها با برچسب و فن‌های خنک‌کننده پوشیده شده‌ بودند تا کسی نتواند تامین‌کننده قطعاتی مانند چیپست‌ها را متوجه شود.

دلیل اقدام هواوی این است که در حال حاضر تمام تراشه‌های موجود در جهان یا توسط شرکت‌های آمریکایی طراحی می‌شوند یا شرکت‌هایی که با آمریکایی‌ها رابطه نزدیکی دارند در طراحی‌ و ساخت آن‌ها نقش دارند. در نتیجه تامین‌کنندگان باید برای دسترسی به مجوزهای لازم برای معامله با هواوی، با وزارت اقتصاد آمریکا وارد مذاکره شوند؛ پروسه‌ای که می‌تواند چالش‌برانگیز و طولانی باشد. با توجه به این مورد، بسیاری از تامین‌کننده‌ها ترجیح می‌دهند به جای استفاده از برندشان، محصولات را بی نام و نشان یا با نام و نشان پوشانده شده به دست هواوی برسانند.

هواوی برای حل مشکل تحریم، راه حل‌هایی دارد. یکی از آن‌ها تهیه تراشه‌ها از بازار سیاه است. استفاده از واسطه‌ها نیز راه حلی دیگر برای این برند چینی است. در هر حال و با استفاده از هر روشی، چینی‌ها مجبور هستند برای این که تامین‌کنندگانشان درگیر مشکلی نشوند، نام و نشان آن‌ها را با استفاده از روش‌هایی پنهان کنند.

تبلیغات