به گزارش پایروس به نقل از خبرگزاری میزان، طبق گزارش رسانه مالیاتی ایران، سبحانیان، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در دیدار با دانشجویان با بیان اینکه، نباید هزینه‌های پایدار برای دولت ایجاد کنیم و آن را به درآمد‌های ناپایدار نفت متصل کنیم، گفت: به دلیل تحریم‌های بین المللی و چالش‌های فروش نفت، با جریان درآمدی ناپایدار مواجه هستیم. از منظر مبانی نظری نباید منابع بودجه دولت را به یک جریان درآمدی ناپایدار مثل نفت گره بزنیم.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور، تصریح کرد: نفت دارایی و سرمایه این کشور است. صرفا برای ما نیست، سهم نسل‌های آینده هم است و نباید صرف امور جاری شود بلکه باید صرف سرمایه گذاری و جریان درآمدی کشور شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: همکاران سازمان امور مالیاتی در سنگر اول تامین منابع مالی دولت و کشور قرار دارند. امروز زحمات این عزیزان به مراتب بیشتر از گذشته است.

وی افزود: مردم هم امروز بیش از آنکه از پرداخت مالیات گله داشته باشند، از بی عدالتی در پرداخت مالیات گلایه دارند.

سبحانیان، گفت: رفع معضل بی عدالتی، سیستمی کردن و هوشمندسازی نظام مالیاتی است.

وی گفت: اینکه آیا امروز سازوکار مالیات ستانی درست است؟ عادلانه است؟ متاسفانه پاسخش خیلی مثبت نیست. چون برخی از عوامل منجر به بی عدالتی می‌شوند. یکی از مظاهر بی عدالتی این است که برخورد یکسان با مودیان و فعالان اقتصادی صورت نمی‌گیرد، مردم در پاسخ به یک مساله مالیاتی با جواب‌های متفاوت روبرو می‌شوند؛ که با هوشمند شدن نظام مالیاتی از برخورد‌های سلیقه‌ای دور خواهیم شد.

سبحانیان، افزود: نظام مالیاتی کشور از دهه‌های گذشته سنتی بوده و مشکلات زیادی داشته است. باید به سمت نظام مالیات ستانی مبتنی بر داده حرکت کنیم. وقتی همه چیز در فرایند سیستمی قرار گرفت آن وقت از نظام سنتی فاصله خواهیم گرفت و در یک نظام هوشمند و مدرن، مالیات عادلانه رسیدگی و اخذ خواهد شد.

رئیس‌کل سازمان امور مالیات کشور خطاب به دانشجویان، بیان کرد: هر آنچه قانونگذار مصوب کرده سازمان امور مالیاتی مکلف به اجرای آن است از جمله مالیات بر خانه‌ای لوکس که در سنوات گذشته بر اساس قانون بودجه اجرا شده است.

وی ادامه داد: انتظار داریم در تبیین این موضوع به ما کمک کنید؛ اینکه سازمان مالیاتی مجری قانون است و نه می‌تواند یک ریال از چیزی که معاف هست مالیات  بگیرد و بالعکس نه از چیزی که مشمول مالیات هست، می‌تواند مالیات نگیرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، تصریح کرد: مطالبه گری اجتماعی بویژه از سوی نخبگان و جامعه دانشگاهی در سرعت بخشیدن حرکت به سمت نظام مالیاتی هوشمند نقش به‌سزایی دارد. هم اکنون بسیاری از فرایند‌های مالیاتی سیستمی و سامانه‌ای شده، تا مودیان اصلا نیازی به حضور در ادارات مالیاتی پیدا نکنند. ما معتقدیم مودیان حتی المقدور به ادارات مالیاتی مراجعه نکنند. تا نه زمانش هدر برود و نه خدای نکرده مفسده‌ای اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که برای ما بسیار حائز اهمیت هست این است که فشار مالیاتی بر تولید را کم کنیم. در بسیاری از نقاط دنیا بار اصلی پرداخت مالیات بر ثروتمندان، پردرآمد‌ها و کسانی است که مصرف بیشتری دارند.

سبحانیان بیان کرد: ما باید به سمت کاهش مالیات بر تولید برویم. باید فعالیت‌های تولیدی و مولد و دارای ارزش افزوده را با مکانیسم مالیاتی ترغیب بکنیم و در مقابل فعالیت‌های غیر مولد و دارای جنبه سفته بازی باید جلویش را بگیریم؛ لذا مالیات صرفا ابزار درآمدزایی نیست بلکه ابزار مهم سیاستگذاری اقتصادی هم است.

وی یادآوری کرد: بیش از ۵۰ درصد اصناف و مشاغل مالیاتشان صفر مطلق است. حدود یک درصد اصناف و مشاغل ۵۰ درصد مالیات این حوزه را می‌پردازند. این آمار حاکی از این است که رویکرد ما مالیات ستانی از دانه درشت‌ها است.

سبحانیان در پایان تاکید کرد: معتقدیم نباید از همه مردم مالیات اخذ شود. باید از کسانی مالیات گرفت که دارای تمکن مالی هستند به همین دلیل در قوانین بودجه سنواتی، معافیت سالانه حقوق و … افزایش می‌یابد. مثلا امسال که معافیت حقوق ۱۰ میلیون تومان بود، در سال آینده به ۱۲ میلون تومان افزایش یافت. در حوزه اصناف و مشاغل نیز که امسال درآمد مشمول تا ۴۷ میلیون تومان معاف بود به ۱۴۴ میلیون تومان افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *