در سال جدید هم «کنارتم هموطن»

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، حالا دیگر همه می‌دانند «کنارتم هموطن»، یک شعار تبلیغاتی نیست. حضور فعال و نقش‌آفرینی مؤثر در بیش از ۴۳ بحران بزرگ و کوچک در گوشه و کنار کشور در ۵ سال گذشته، شاهدی بوده بر حمایت تمام‌قد جمعیت «امام رضایی‌ها» از هموطنان آسیب‌دیده در حوادث مختلف. دغدغه‌مندی اهالی جهادگر این نهاد مردمی برای هم‌نوعان اما در امدادرسانی به حادثه‌دیدگان خلاصه نشده و حضور پررنگ آنها در عرصه محرومیت‌زدایی و اشتغالزایی در مناطق محروم با دو طرح بزرگ «سرزمین خرم» و «سرزمین آباد»، و ایفای نقش در جایگاه شتاب‌دهنده مجموعه‌های تخصصی نوپا، جلوه‌های زیبای دیگری از خدمت‌رسانی جهادی را پیش چشم علاقه‌مندان قرار داده است. در روزهای پایانی سال پر فراز و نشیبی که با ماموریت‌های تلخ و شیرین متعددی برای نیروهای جهادی همراه بود، پای صحبت‌های حجت‌الاسلام «داود صالحی»، مدیرعامل جمعیت امام رضایی‌ها نشستیم تا با مرور کارنامه یک‌ساله این نهاد مردمی، برایمان از دستاوردها و افق‌های پیش رو بگوید.

حجت‌الاسلام «داود صالحی»، مدیرعامل جمعیت امام رضایی‌ها 

*شما به تازگی از سفر نظارتی به خوی برگشتید. از همین‌جا و مرور مشاهدات‌تان در این منطقه شروع کنیم. به ما بگویید کدام روایت را باید باور کنیم؛ روایتی که می‌گفت نیروهای امدادرسان در اولین ساعات پس از زلزله به خوی رفتند و کمک‌های همه‌جانبه انجام دادند، یا روایتی که می‌گفت مردم خوی، فراموش‌شده‌اند و کسی به آنها کمک نکرده است؟

– به نظر من حداقل در ۶، ۷ سال اخیر، گروه‌های مردمی که داوطلبانه فعالیت‌های اجتماعی انجام می‌دهند و در بحران‌ها و حوادث حضور پیدا می‌کنند، الحمدلله رشد چشمگیری داشته‌اند و در موقعیت‌های بحرانی که نیاز به کمک است، با یک آرایش ناخودآگاه همدیگر را پیدا می‌کنند و در کنار نهادهای رسمی امدادرسان ازجمله هلال احمر، خدمت‌رسانی می‌کنند. البته نسبت به نحوه سازماندهی این گروه‌ها، مطالبه جدی وجود دارد ولی آنچه که ما در خوی دیدیم – به‌عنوان مجموعه‌ای که از اولین دقایق بعد از زلزله در این شهر حاضر شدیم – این بود که واقعاً هلال احمر و گروه‌ها و نیروهای داوطلب مردمی با تمام قوا حضور داشتند و کمک‌رسانی می‌کردند.

آنچه که باعث می‌شود گاه صداهایی شنیده شود که مثلاً مردم زلزله‌زده، فراموش شده‌اند، کاری برای آنها انجام نشده و… دقیقاً به خاطر عدم سازماندهی نیروهای امدادرسان است. یعنی شاید شما ۱۰۰ جای شهر بروید که در ۱۰۰ موضوع موردنیاز آسیب‌دیدگان، حضور نیروها و امکانات بیش از نیاز وجود دارد اما درست یک جایی که به خاطر عدم توزیع مناسب نیروها و امکانات، کار روی زمین مانده، برجسته می‌شود. یک عده از دوستان داخلی، از روی ناآگاهی‌شان و خارجی‌ها از روی آگاهی‌شان، دقیقاً دوربین را روی همان نقطه زوم می‌کنند. در صورتی که آنچه ما در خوی دیدیم، انصافاً خدمت بود. حتی حضور بیش از اندازه نیاز بود و همچنان هم هست. درحالی‌که من اگر خودم بخواهم تحلیل کنم، به نظرم زلزله خوی، بحرانی بود که با دو، سه استان همجوار خودش قابل جمع شدن بود و نیازی به این حضور گسترده و پرشور گروه‌های جهادی و مردمی نبود. البته این منافی کسری‌ها نیست. همیشه کسری‌هایی وجود دارد و می‌شود بهتر از این سازماندهی کرد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی