در دیدار شمخانی با مشاور امنیت ملی عراق چه گذشت؟

به گزارش خبرگزاری ایران و روسیه به نقل از ایلنا،  شمخانی در این دیدار با اشاره به تلاش های مشترک دو کشور طی ماه‌های گذشته برای تنظیم و نهایی سازی توافقنامه امنیتی جامع که تضمین کننده ثبات و بهبود شرایط امنیتی در مرزهای دو کشور خواهد بود. تصریح کرد؛ با اجرای دقیق مفاد این توافق‌نامه علاوه بر کاهش قابل ملاحظه تهدیدات تروریستی و جلوگیری از ایجاد ناامنی های مرزی، زمینه های توسعه همه جانبه روابط دو کشور در ابعاد سیاسی،اقتصادی و امنیتی، بیش از پیش فراهم خواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران منشاء اصلی ناامنی در منطقه و عراق را ناشی از سیاست ها و اقدامات بحران زای آمریکا می داند، خاطر نشان کرد: شیطنت های آمریکا همچنان ادامه دارد و تداوم این روند که مخل امنیت و ثبات در منطقه است قابل تحمل نمی باشد.

شمخانی؛ ترور فرماندهان مقاومت، شهیدان «حاج قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» را نمونه بارزی از سیاست های بحران زای آمریکا دانست و گفت: پیگیری محاکمه و مجازات آمرین و عاملین این جنایت تروریستی از اولویت‌های اصلی همکاری‌های امنیتی دو کشور است و نباید این مهم دچار مرور زمان شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان؛ تحرکات ضد امنیتی وشرارت بار عوامل ضدانقلاب و تروریست در منطقه اقلیم و شمال عراق را از دیگر مولفه های ناامنی در منطقه دانست و بر لزوم اجرای دقیق توافق نامه امنیتی میان دو کشور که می تواند به اقدامات شرورانه این گروه‌ها به طور کامل و اصولی پایان دهد، تاکید کرد.

شمخانی با تقدیر ازنقش موثر و مساعدت بی دریغ دولت عراق در زمینه دستیابی ایران و عربستان سعودی به توافق‌ اخیر گفت: بطور قطع کشورهای منطقه می توانند در سایه گفتگو و همکاری های دوجانبه و چند جانبه مشکلات و بحران های مشترک را بدون حضور و مداخله بیگانگان حل و فصل نمایند.

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق نیز در این دیدار طی سخنانی با ابراز خرسندی از سفر دریابان شمخانی به عراق گفت: بدون شک، توافق دو کشور برای از میان بردن چالشهای امنیتی تحمیل شده بر روابط ایران و عراق منافع دو کشور دوست و برادر را بدنبال خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: بغداد، تمام تلاش خود را برای اجرای کامل این توافقنامه بکار خواهد گرفت و به هیچ گروه یا کشوری اجازه نخواهد داد که از خاک عراق برای ایجاد ناامنی در ایران استفاده کند.

وی، دستیابی ایران و عربستان سعودی به توافق بسیار مهم برای از سرگیری روابط دو جانبه را به دریابان شمخانی تبریک گفت و افزود: دولت عراق چون گذشته برای کمک به تحقق هر چه سریعتر توافقات حاصل شده میان تهران و ریاض که نفع دو کشور و افزایش ثبات و امنیت در منطقه را بدنبال خواهد داشت، آمادگی کامل دارد.

الاعرجی در ادامه، دولت عراق را متعهد به اجرای قانون پارلمان در خصوص خروج نیروهای نظامی بیگانه عنوان کرد و افزود: دستگاه های ذیربط در عراق با دقت، اجرای قانون پارلمان را در دستور کار خود دارند و تاکنون بخش مهمی از آن را نیز به مورد اجرا گذارده اند.

مشاور امنیت ملی عراق تصریح کرد: با توجه به خسارت‌های عظیمی که ناامنی های سالهای گذشته بر عراق و منطقه تحمیل نموده باید با تلاش مشترک ضمن از میان بردن زمینه های شکل گیری ناامنی مجدد، برای توسعه همکاری های اقتصادی، تجاری، صنعتی و… و ایجاد رفاه و آسایش برای مردم تلاش نماییم.

تبلیغات